Kultura

Co płynie w polskich żyłach?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:00
Krew, woda a może… mleko? O duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków przeczytamy książce dziennikarki Polskiego Radia Marty Kwaśnickiej "Krew z mlekiem". Publikację doceniono na konkursie o Nagrodę SWK FENIKS 2015.
Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej (fragment okładki książki)
"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej (fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne

Fundację Świętego Mikołaja oraz redakcję "Teologii Politycznej" wyróżniono za publikację "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej.

"W sposób mistrzowski wykorzystując literackie narzędzia charakterystyczne dla eseju autorka proponuje czytelnikowi udział w podróży przez Europę, a w zasadzie przez fragmenty jej kulturowej, religijnej i intelektualnej historii, przywołując wybrane przez siebie, a omawiane rzadziej lub częściej w europejskiej czy światowej literaturze wątki, zjawiska czy osoby" - czytamy w uzasadnieniu.

"Krew z mlekiem", to zbiór esejów o literaturze i sztuce, gdzie przeplatają się wątki z utworów Homera, Safony, El Greca. Pisarka nawiązuje także do rodzimych twórców z Adamem Mickiewiczem na czele. Jest to książka o polskości ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

foto.
foto. mat. prom.

Dzieło Marty Kwaśnicka czekało na druk dwa lata, ale treść - jak sama mówi - powstawała dużo wcześniej. Tom jest zatem zapisem pewnej drogi, retrospekcją. "Starałam się, aby teksty - chociaż powstawały w różnych okresach i okolicznościach - stworzyły spójną całość, którą można odczytać na wielu płaszczyznach. To opowieść o zmaganiu się z pięknem i z jego brakiem, z poczuciem beznadziei, z tęsknotą do Boga; jest to wreszcie historia pewnego rozwoju. Ten rozwój, mam nadzieję, nadal się nie skończył” - napisała na swoim blogu.

Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem cyklu jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

 

/

Patronat nad wydarzeniem objął Portal PolskieRadio.pl

(mat.prom., kawa, pkur)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:30
Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury kształcą, ale…

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:53
Fundacja Punkt Widzenia opublikowała właśnie raport dotyczący męskości i kobiecości w lekturach szkolnych. Po zapoznaniu się z jego treścią można odnieść wrażenie, że przy układaniu spisu książek brał udział arcybiskup Gądecki. Chłopcy są od udowadniania swojej odwagi, dziewczynki mają jedynie pomóc w staniu się mężczyzną.
rozwiń zwiń