Prezentowana ekspozycja składa się z wprowadzenia i czterech części. Pierwsza przedstawia aspekty hiszpańskiej kultury od XV do XVI wieku. Znajdują się tu m.in. przedmioty związane z dekoracją królewskiego dworu oraz wyposażeniem tymczasowych rezydencji władców. Można także zobaczyć dwa gobeliny, które stanowiły własność królowej Izabeli oraz skrzynie, używane w trakcie podróży dworu. Warto zwrócić uwagę na przenośny ołtarz cesarski, szkatułę z Augsburga oraz elementy zbroi, wskazujące na silną kontrolę monarchii nad ośrodkami, które wytwarzały te przedmioty.
Druga część wystawy obejmuje wiek XVII, są to czasy sprzeczności: z jednej strony widocznego już upadku gospodarczego i politycznego hiszpańskich królestw, a z drugiej niebywałego rozkwitu kultury, przede wszystkim sztuki i literatury.
Okres ten w dużej mierze pokrywa się z hiszpańskim "Złotym Wiekiem", epoką wielkich narodowych malarzy naturalistycznych. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć dzieła José de Ribery, Francisco de Zurbarána, Diego Velázqueza i Alonso Cano oraz znanych rzeźbiarzy tworzących dzieła o tematyce religijnej: Juana Martíneza Montañésa, Gregorio Fernándeza czy Pedro de Meny.
Kolejna część wystawy poświęcona jest wiekowi XVIII. W tym okresie powstało najwięcej dzieł, będących obecnie pod opieką Patrimonio Nacional, włącznie z królewskimi rezydencjami, pałacami w Madrycie, Aranjuezie, San Ildefonso i Riofrío, w których przechowywanych jest większość eksponatów. To także czas zmiany panującej dynastii, co pociągnęło za sobą zmianę upodobań. Na tronie zasiadają Burbonowie, pochodzący z Francji i to stamtąd napływają nowe trendy w sztuce.
Nowe prądy inspirowane francuskimi wzorami są najlepiej prezentowane przez malarstwo Jeana Ranca i Michela Ange Houasse'a, a w przypadku wpływów włoskich będą to dzieła Francesco de Mury oraz konsola i wyroby z brązu Ticciatiego, powstałe pod wpływem nowych trendów.
Czwarta i ostatnia część wystawy dotyczy pełnego sprzeczności wieku XIX. To okres naznaczony głębokim konfliktem ideologicznym pomiędzy obrońcami Ancien Regime'u a zwolennikami liberalizmu.
Kolekcje królewskie odzwierciedlają jego wpływ na społeczeństwo i pozwalają prześledzić zmienność gustów dworu od XV aż do początków wieku XX, zamiłowanie do sztuki krajowej i zagranicznej oraz jego wpływ na resztę społeczeństwa. Wszystkie te obiekty zostały przekazane przez rodzinę królewską społeczeństwu, aczkolwiek z zachowaniem prawa do ich wieczystego użytkowania.
Wystawa "Skarby Korony Hiszpańskiej" to pokaz stu arcydzieł z lat 1470 – 1870, które zgodziło się udostęnić Patrimonio Nacional de Espana, instytucja zarządzająca kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. Eksponaty należą do najwyższej klasy artystycznej, które stanowią krótki przewodnik po historii kolekcji monarchii. To pierwsza tak duża i ważna ekspozycja sztuki hiszpańskiej w Polsce. Wystawa potrwa do 9 października.
aw