Kultura

Czytamy coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 15:00
Większość z nas czyta, bo musi, albo wcale. Jeśli już sięgamy po książkę z własnej woli to najczęściej wybieramy romans, kryminał bądź poradnik.
Audio
Czytamy coraz mniej
Foto: Glow Images/East News

Z badań dotyczących czytelnictwa w Polsce wynika, że 68 procent Polaków w ogóle nie czyta, a 32 procent czyta, bo musi. Jedynie niewielki odsetek czyta, bo chce i lubi.

Powodów spadku czytelnictwa zdaniem antykwariusza, Grzegorza Cieleckiego należy doszukiwać się w obecnym „podejściu”  do książki. Jak tłumaczył podczas rozmowy w studiu Jedynki, niegdyś książka była trudno dostępnym artykułem, po który godzinami stało się w kolejce do księgarni. W dzisiejszej rzeczywistości jest w zasięgu ręki i kieszeni niemal każdego Polaka.

Ponadto niegdyś książka była czymś bezkonkurencyjnym. Dziś coraz częściej zastępuje ją Internet. Znacznie szybszy, a przede wszystkim umożliwiający bezpłatny dostęp do treści.

Cielecki, który był gościem redaktora Pawła Wojewódki przyznał, że treści umieszczone w sieci często są aktualniejsze niż te zawarte w wydaniach papierowych.

- Faktem jest, że wszelkiego typu książki encyklopedyczne, popularne, leksykonowe  starzeją się strasznie szybko - przyznał antykwariusz, który był gościem redaktora Pawła Wojewódki.

E-czytnik
E-czytnik

 

Tego typu książki "żyją" do następnego wydania, czyli nie dłużej niż rok. Dlatego na rynku wtórnym encyklopedii właściwie nie istnieją.

Gość redaktora Wojewódki przyznał, że elektroniczne nośniki w niedługim czasie zastąpią papierową książkę.

- Szacuje się, że to jest kwestia pięciu-sześciu lat i tradycyjna książka będzie w totalnym  odwrocie - mówił antykwariusz.

Jak przewiduje Cielecki już niebawem książki będą kupowali jedynie koneserzy.

Aby wysłychać rozmowy w całości, wystarczy kliknąć "Grzegorz Cielecki" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Zobacz więcej na temat: POLSKA boks KSIĄŻKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rząd chce, aby emeryci zostawali pisarzami

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 19:05
W Wielkiej Brytanii zainicjowano kampanię zachęcania osób po sześćdziesiątce do literackiego debiutu w internecie. Projekt jest finansowany przez rząd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Warszawskich Targach Książki dominują technologie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 08:24
Tadeusz Górny, koordynator programowy Warszawskich Targów Książki, które dziś ruszają, powiedział, że jednym z głównych trendów obecnych na targach, będą nowe formy wydawania i czytania książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria bez największego okna internetowego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2010 09:59
Bułgarzy stanęli w obronie największej biblioteki internetowej "Czytanka". Policja rozbiła ten nielegalny księgozbiór i przejęła serwer, gdzie umieszczono tysiące książek, które można było za darmo ściągać z internetu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raj dla bibliofilów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 17:23
Można tu znaleźć prawdziwe białe kruki, dlatego co roku wioskę książek odwiedza tysiące turystów.
rozwiń zwiń