Kultura

"Błękitny Baranek" i "Europa Nostra"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 12:17
Gdański spichlerz znalazł się w gronie laureatów nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. Wręczenie nagród już dziś.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zostało wyróżnione nagrodą "Europa Nostra" w kategorii I - Konserwacja. Wybrany projekt obejmował prace ratownicze i konserwatorskie zabytkowego spichlerza "Błękitny Baranek" w Gdańsku przy ul. Chmielnej 53 oraz adaptację budynku do nowej funkcji – Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew".

Muzeum przejęło obiekt w 1995 roku i od tego czasu, w miarę dostępności środków finansowych, rozpoczęto działania zmierzające do uratowania zabytkowego spichlerza.

Co to za spichlerz?

Spichlerz "Błękitny Baranek" powstawał w okresie od XVI do XVIII wieku, był wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. Do roku 1945 funkcjonował jako jeden z kilkuset magazynów zboża na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Jako jedyny ocalał po wojnie w tak dobrym stanie, zachowując oryginalne wewnętrzne belkowanie i drewnianą konstrukcję stropów. 

W latach powojennych spichlerz pełnił funkcję magazynu, przez wiele lat był także pustostanem. Pomimo objęcia zabytku ochroną konserwatorską w 1967 roku, nie przeprowadzano właściwie żadnych prac remontowych. Stan budynku stopniowo pogarszał się: na skutek uderzenia pioruna spłonęła więźba dachowa, a wnętrze niechronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferyczni ulegało stopniowemu zawilgoceniu i zagrzybieniu. Bezpośrednio przed przejęciem obiektu przez Muzeum Archeologiczne w 1995 roku budynek pozostawał wciąż pustostanem.

Tak to było

W latach 1995-2008 przeprowadzono niezbędne prace badawcze i projektowe, wzmocniono fundamenty i zreperowano drewnianą konstrukcję nośną budynku. Umocniono więźbę i pokrycie dachu, przeprowadzono konserwację ceglanych elewacji zewnętrznych oraz wykonano prace adaptacyjne obiektu do nowej funkcji.

Projekt był finansowany przede wszystkim ze środków samorządu województwa pomorskiego, środków własnych Muzeum Archeologicznego, przy wsparciu Głównego Konserwatora Zabytków oraz brytyjskiej fundacji HedleyTrust. Łączny koszt wyniósł 4,1 mln zł.

Co to za nagroda?

7 kwietnia 2011 została ogłoszona listę zdobywców nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego "Europa Nostra 2011". Nagrody zostaną wręczone 10 czerwca podczas ceremonii w Concertgebouw w Amsterdamie w obecności Androulli Vassiliou, europejskiej komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, oraz Plácido Domingo, światowej sławy tenora i przewodniczącego "Europa Nostra". Podczas ceremonii Grand Prix otrzyma 6 spośród 27 zwycięskich projektów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w 2011 roku.

Nagrody "Europa Nostra" przyznawane są w czterech kategoriach:

Kategoria 1 — Konserwacja
Kategoria 2 – Badania
Kategoria 3 – Usługi na rzecz dziedzictwa kulturowego
Kategoria 4 — Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości

- Wszyscy zwycięzcy reprezentują największe osiągnięcia w Europie w dziedzinie konserwatorstwa, badań i edukacji; uhonorowane zostaną także usługi na rzecz dziedzictwa kulturowego świadczone przez poszczególne osoby i grupy ludzi. To dziedzictwo jest zasadniczą częścią naszej różnorodności kulturowej i wspólnej historii; łączy ono naszą przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Przyczynia się też do tego, że Europa jest najpopularniejszym celem podróży turystycznych na świecie. Tym samym dziedzictwo kulturowe wnosi znaczący wkład w unijną gospodarkę - powiedziała komisarz Vassiliou.

- Bez połączonych wysiłków wielu fachowców i ochotników oraz bez zaangażowania młodych ludzi europejskie dziedzictwo nie ma przyszłości. Dzisiejsze nagrody stanowią uznanie dla ich miłości, pasji, troski oraz zaangażowania na rzecz ochrony piękna i duszy Europy - dodał przewodniczący "Europa Nostra", Plácido Domingo.

Błękitny Baranek znalazł się wśród 27 zwycięzców, którzy zostali wybrani spośród niemal 140 projektów zgłoszonych przez 31 państw.

Ostatecznego wyboru dokonało jury składające się z niezależnych ekspertów z całej Europy.

/
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wybierz swoją Europejską Stolicę Kultury 2016

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 22:00
Zbliżamy się do finału starań o tytuł ESK 2016 - wyniki poznamy już 21 czerwca. W najbliższym wydaniu Radiowego Domu Kultury w Trójce omówimy wyniki naszej ankiety a także raz jeszcze oddamy głos miastom - kandydatom do tytułu.
rozwiń zwiń