Kultura

Notatki Akiry Kurosawy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2009 10:12
W Japonii opublikowano notatki i scenariusze zmarłego przed 11 laty Akiry Kurosawy. Ponad 17 tysięcy zdjęć, fragmenty filmów i dokumentów zostało udostępnionych w formie internetowego archiwum.

W Japonii opublikowano notatki i scenariusze zmarłego przed 11 laty Akiry Kurosawy. Ponad 17 tysięcy zdjęć, fragmenty filmów i dokumentów zostało udostępnionych w formie  internetowego archiwum.

W archiwum można znaleźć zdjęcia Akiry Kurosawy z lat młodzieńczych, fragmenty jego filmów, scenariusze oraz kopie własnoręcznych notatek robionych podczas kręcenia filmów. Na ich podstawie można zapoznać się ze sposobem pracy i pomysłami wybitnego reżysera.

Odwiedzający stronę mają okazję zobaczyć między innymi oryginalny manuskrypt scenariusza do nieukończonego przez Kurosawę filmu "Po deszczu".
Większość dokumentów jest w złym stanie i nie nadaje się do pokazania w formie oryginalnej. Ich zebranie w formie cyfrowego archiwum zabrało 4 lata. Większość z notatek i dokumantów zaprezentowana jest publicznie po raz pierwszy. Archiwum udostępnione jest publiczności w formie bezpłatnej. Fragmenty filmów można obejrzeć, ale nie można ich kopiować.

Akira Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Omori Tokio. Był najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa. Jego przygoda z filmem zaczęło się przez przypadek, gdy w 1936 roku odpowiedział na ogłoszenie jednej z wytwórni filmowych, która poszukiwała asystentów. Wtedy po raz pierwszy zetknął się ze sztuką realizacji filmu, pisaniem scenariuszy. W 1943 roku napisał scenariusz do filmu „Saga o judo", który wyreżyserował w tym samym roku. Dość ważną datą jest rok 1948, kiedy na jego drodze stanął aktor Toshiro Mifune, który z czasem bardzo często gościł w filmach japońskiego reżysera (pierwszy film z jego udziałem to „Piany anioł"). Za najlepszy okres w twórczości Kurosawy uznaje się lata 50- te i 60- te. To z początku tego okresu pochodzi "Rashomon",  który otrzymał Złotego Lwa w Wenecji oraz Oscara za najlepszy film zagraniczny. Kolejne produkcje potwierdziły tylko jego wielkość. Są to: "Idiota" (według Dostojewskiego), "Siedmiu samurajów" (nagroda "Srebrnego Lwa" na MFF w Wenecji '54),  "Tron we krwi", "Ukryta forteca"  (nagroda "Srebrnego Niedźwiedzia" oraz FIPRESCI na MFF w Berlinie '59), "Zły śpi spokojnie", "Straż przyboczna", "Sanjuro - samuraj znikąd, Rudobrody" . W 1976 roku Kurosawa odebrała drugiego Oscara za film „Dersu Uzała". Reżyserował i pisał scenariusze aż do śmierci. Zmarł 6 września 1998 r. w Setagayi w Tokio, miał 88 lat.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kurosawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:47
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie uczci wystawą 100-lecie urodzin wybitnego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Na ekspozycji prezentowanej od wtorku będzie można obejrzeć m.in. osobiste pamiątki Andrzeja Wajdy ze spotkania z Kurosawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szalone życie twórcy King Konga

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 09:56
Książka "Szalone życie Meriana Coopera" opowiada o ojcu Macieja Słomczyńskiego - amerykańskim pilocie, który walczył w Polsce z bolszewikami, zdobywcy Oscara, twórcy postaci King Konga. Książka trafi do księgarń pod koniec marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 15:36
Ukazała się książka "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty".
rozwiń zwiń