"Mała matura" to pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie, które jednak jest tylko preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy - okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres następuje w Krakowie u schyłku wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.
Ludwik, podobnie jak Janusz Majewski, urodził się w 1931 roku we Lwowie. Można się domyślać, że to, czego doświadcza bohater książki było także udziałem jej autora. - No bo skąd inaczej mielibyśmy tak piękny i zachwycający opis miasta: pełen kolorów, zapachów, dawnych słów i zachowań? Od kogo byśmy dostali tak wiarygodne dane na temat poszczególnych miejsc? - pytał Michał Nogaś w programie "Trójkowy Znak Jakości".
Fragment okładki "Małej matury" Janusza Majewskiego
Na podstawie ostatniej części książki Janusz Majewski nakręcił też film pt. "Mała Matura 1947". Muzykę skomponował Tomasz Stańko, a udział wzięli znakomici polscy aktorzy m.in. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Sonia Bohosiewicz, Artur Żmijewski, Marian Opania, Antoni Królikowski, Dorota Segda i w roli Ludwika - po raz pierwszy na ekranie Adam Wróblewski. Film zdobył Nagrodę Specjalną na XXXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz trafi niebawem do polskich kin.
Książkę "Mała matura" opublikowało Wydawnictwo MARGINESY.
Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Sprawdzian z dojrzałości" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Trójkowy Znak Jakości" można słuchać w piątek o 7.45.
(pg/mz)