Kultura

Ruszył festiwal polskich filmów w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 16:22
W rosyjskiej stolicy rozpoczyna się Festiwal Polskich Filmów „Wisła”. To już szósta edycja przedsięwzięcia, które bardzo wysoko oceniają rosyjscy krytycy i widzowie.
Audio
  • Festiwal polskich filmów w Moskwie. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Fragment plakatu do filmu Obława
Fragment plakatu do filmu "Obława"Foto: mat. promocyjne

Gościem honorowym Festiwalu będzie Stanisław Mikulski. Imprezę zainauguruje film Patryka Vegi - „Hans Kloss. Stawka Większa niż śmierć”.

Podczas festiwalu zostanie pokazanych kilkadziesiąt obrazów polskich reżyserów. Dwanaście z nich weźmie udział w konkursie o statuetkę Słonia, przyznawaną przez Gildię Reżyserów i Krytyków Filmowych. Jej przewodniczący Wiktor Matizen podkreśla, że polskie produkcje są niezwykle odważne i wciągające.

W pokazach konkursowych będzie można zobaczyć między innymi: „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „80 dni” Waldemara Krzystka i „Obławę” Marcina Krzyształowicza.

''

Zobacz więcej na temat: film polski Moskwa Rosja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przyleciał Sputnik, a z nim rosyjski "Dzień świra"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:45
- Mam nadzieję, że ten festiwal jest przyczynkiem do refleksji na temat stosunków polsko-rosyjskich, pomostem do dogadywania się. A już na pewno ważną pigułką filmową dla wielbicieli kina rosyjskiego - mówiła w Jedynce Małgorzata Szlagowska-Skulska, szefowa festiwalu "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolduc, Kolski, Lynch. "Złote Żaby" rozdane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 08:51
W Bydgoszczy zakończył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baczyński wciąż jest najpopularniejszym polskim poetą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:30
To film poetycko-biograficzny, wychodzący poza gatunkową klasyfikację. "Baczyński" to eksperyment. Linię narracyjną stanowi kilkanaście wierszy artysty w wykonaniu slamerów, czyli młodych poetów - opowiada Stanisław Szymański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Światłoczuła, czyli filmowe impresje z podróży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 23:13
- Ludzie zaczynają inaczej myśleć o kinie. Każde spotkanie coś ze sobą niesie. Film żyje w ludziach, coś w nich rezonuje i to jest bezcenne, że te filmy nie są obojętne - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu Polska Światłoczuła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Oskar poszedł w "Tango", czyli historia polskiej animacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 06:00
Giersz, Lenica, Rybczyński czy Dumała z filmu animowanego uczynili dzieło sztuki i dzięki nim o polskiej animacji usłyszał cały świat. Co zostało z tamtych lat? Sprawdziliśmy to w "Ściądze z Popkultury".
rozwiń zwiń