Bruno Schulz - genialny pisarz i malarz żył i zginął w Drohobyczu.Tamtego Drohobycza już nie ma, można go odnaleźć w Sklepach Cynamonowych.
W Drohobyczu trwa ІІІ Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza do 31 maja 2008. Arka wyobraźni Brunona Schulza.
Adam Piśko i Michał Nogaś są na Ukrainie. Zwiedzimy razem wystawy, odwiedzimy Truskawiec - słynne uzdrowisko, odwiedzi ich Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz i tłumacz . W 2005 nagrał płytę Andruchoid, na której recytuje swoje wiersze do muzyki Mikołaja Trzaski. Nawiązał również współpracę z wrocławskim zespołem Karbido, w wyniku której w 2006 powstała płyta Samogon.
Po stronie polskiej - dwie Agnieszki. Przed nami kolejne spotkanie z Mikołajem Ziółkowskim - Opener od kuchni - oraz konkurs o festiwalowe karnety.
Rusza 9. FESTIWAL FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH
29 maja - 22 czerwca 2008
30.05 - 05.06 Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, Kino.Lab
03.06 - 06.06 Poznań, Kino Muza
06.06 - 09.06 Kraków, Kino Pod Baranami
09.06 - 12.06 Katowice, Kino Światowid
11.06 - 14.06 Wrocław, Kino Warszawa lub Lalka
13.06 - 16.06 Gdańsk, Klub Żak
15.06 - 18.06 Łódź, Kino Charlie
17.06 - 20.06 Lublin, Chatka Żaka
naszym gościem będzie Piotr Kobus.
Dla dzieci mamy coś specjalnego! "Nowe legendy miejskie" to eksperymentalny projekt edukacyjno-filmowy. 10-latkowie z kilku praskich szkół w Warszawie i nowohuckich w Krakowie wymyślali, opowiadali i pisali nowe legendy o swoich dzielnicach. Stworzyli opowieści niezwykłe – o dziwnych miejscach, tajemnicach swoich dzielnic, zagadkowych wydarzeniach. To jedyne w swoim rodzaju bajki dla dzieci pisane przez dzieci. Po tym frapującym świecie oprowadzi nas Joanna Krawczyk z Korporacji Ha!art.
sprawdzamy Art Stations w Poznaniu z Agnieszką Sumelką
Miejsce: Stary Browar - Galeria, Poznań: ul. Półwiejska 42
wernisaż: 31 maja, start: 19.00, wystawa czynna do 30 września
Zapowiadane przemianowanie Kulczyk Foundation na Art Stations stało się faktem. Wystawą, która zainauguruje działalność odświeżonej fundacji, będzie ekspozycja prac Meksykanina Gabriela Orozco i Niemca Manfreda Mohra, zatytułowana "Art Stations Preview - It From Bit". Wydarzenie da jednocześnie początek nowemu centrum sztuki, jakie pojawi się w naszym ulubionym Kulczykparku dzięki projektowi znakomitego japońskiego architekta Tadao Ando. Orozco to twórca swobodnie poruszający się między malarstwem, wideo, fotografią, rzeźbą i instalacją. W Poznaniu zaprezentuje swój najnowszy cykl "Drzewo samuraja" ("The Samurai Tree"), w którym daje wyraz swojej fascynacji szachami, a przede wszystkim algorytmem ruchów konika (zwanego też rycerzem, a niekiedy samurajem). Manfred Mohr z kolei jako pierwszy artysta przygotował wystawę w oparciu o algorytm napisany dla komputera (już w 1971 roku!). Znany jest z tego, że przez blisko trzy dziesięciolecia tworzył wyłącznie kompozycje czarno-białe - w Starym Browarze zobaczycie jego prace z tego okresu, np. "P-350/E" czy "P-155/cl". Do kolorów przekonał się dziesięć lat temu. W 2002 roku skonstruował nawet komputer osobisty, który obsługuje jego programy "space.color" oraz "subsets". Umożliwiają one obserwację na ekranie zmieniających się barw, co widać choćby w kompozycji "1011/C subset motion" z 2005 roku
Zdjęcia Radosława Kaźmierczaka, muzyka zespołu MorF oraz wizualizacje Jarka "go2air" Jopka składają się na multimedialny projekt "MorFologia Szarości". Artyści pokażą go już 30 maja o godz. 20 w Skupie Kultury.
Podstawą do działań twórczych są tu, związane ze Śląskiem, czarno-białe fotografie Kaźmierczaka, na bazie których Jopek i MorF tworzą obraz i dźwięk. Jak twierdzą artyści, "Morfologia Szarości" to spójna i kreatywna odpowiedź na mocno już wyczerpaną formę klasycznego wernisażu, w ramach którego nieruchome obrazy skazane są z reguły na mniejsze lub większe zainteresowanie odbiorców, a "przezroczysta" muzyka bezinwazyjne zagospodarowuje przestrzeń zaszumioną przez ludzkie rozmowy.
zapraszamy! Szydłowska, Obszańska, Nogaś i Piśko.