Kultura

Poetycki Poznań

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2009 11:02
Festiwal Poznań Poetów dziś rozpoczyna się w CK Zamek, oczywiście w Poznaniu. Jak informują organizatorzy festiwal jest spotkaniem - poetów z poetami, poetów z publicznością, czytelników z czytelnikami, wszystkich ze wszystkimi.

Pierwszy Poznań Poetów został zorganizowany w 2003 roku i stał się jedną z największych imprez tego typu w Polsce.

Tegoroczną, czwartą edycję festiwalu zainauguruje dyskusja krytyków „Sprawy za oknem. O zaangażowaniu literatury”. Będzie do okazja do spotkania z Ingą Iwasiów, Przemysławem Czaplińskim, Dariuszem Nowackim i Markiem Zaleskim, spotkanie poprowadzi Krzysztof Uniłowski.

W programie zaplanowano spotkania z najważniejszymi poetami ostatniego dwudziestolecia m.in. Krystyną Miłobędzką, Andrzejem Sosnowskim, Piotrem Sommerem, Eugeniuszem Tkaczyszyn-Dyckim, Adamem Wiedemannem, Marcinem Sendeckim, Darkiem Foksem, Jackiem Gutorowem, Piotrem Matywieckim, Wojciechem Bonowiczem, Dariuszem Sośnickim, Mariuszem Grzebalskim. Jak zawsze na festiwalu będą gościli również poeci z zagranicy m.in. z Białorusi, Czech i Ukrainy. Zorganizowane zostaną zajęcia na uniwersytecie i w szkołach w celu zainteresowania poezją uczniów i studentów. W trakcie trwania festiwalu zostanie również rozstrzygnięty konkurs na książkę poetycką im. Klemensa Janickiego (sobota, 23 maja).

Oprócz poważnego repertuaru festiwalowego, na który składają się wieczory autorskie, seminaria i sesje krytycznoliterackie, organizatorzy zadbali również o ludyczny aspekt festiwalu m.in. mecz "Poeci kontra Krytycy - O Rację Ostateczną" oraz dyskusja "Pisać czy kopać", konkurs na wiersz o tematyce piłkarskiej; program performatywny, a także koncerty (Budyń i Sprawcy Rzepaku oraz zespół Iwona). W tym roku niezabranie również akcji plastycznych w przestrzeni miasta (akcja Wiersze do brzucha - grupa Starter zaprojektuje papier, w który pakowne będą ciasta i pieczywo w kilkudziesięciu poznańskich cukierniach. Papier pokryty będzie wierszami oraz rysunkami, dla których inspiracją jest twórczość Antoniego Janaszka, 1897-1939, poety, futurysty. Jego debiutancki tomik „Buża w karafce” wydany został nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 1921 roku, kolejny –  „Żale” w całości zaginął. Postać i twórczość poety przybliży wystawa w Holu Kolumnowym CK Zamek.); projekt Pozycja (Czyli co widzi Mickiewicz) - Grupa 4! (Jakub Jasiakiewicz, Marcin Gwiazdowski, Michał Grochowiak).

Poezja wejdzie również do tramwajów i autobusów –  na wybranych trasach będą puszczane fragmenty słuchowisk.

Festiwal jest okazją do przybliżenia potencjalnym odbiorcom współczesnej poezji, daje pretekst do dyskusji okołopoetyckich.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tu i tam

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 13:00
Polska i Islandia. Mouse on Mars. Useful/useless. Oszibarack. Planet Luc. Wilk. Pink Freud.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Animator" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2009 11:15
W Polsce przeglądy animacji, to zjawisko wyjątkowo rzadkie. Warto więc zwrócić uwagę na rozpoczynający się dziś w Poznaniu Drugi Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”. Tegoroczna edycja ma być hołdem złożonym często anonimowym wynalazcom i pionierom, którzy przyczynili się do narodzin filmu animowanego. Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie American Magic Lantern Theater, dzięki któremu będzie można się przekonać, że film animowany istniał przed filmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coś więcej niż teatr

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 14:33
"Więcej niż Teatr" - pod takim tytułem rusza w Warszawie festiwal dedykowany twórczości jednej z najsłynniejszych grup teatralnych lat 70. i 80. - Teatrowi Ósmego Dnia z Poznania.
rozwiń zwiń