Kultura

Polak na turecką modę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 08:00
Przez stulecia Polacy czerpali z tureckiej mody, zarówno w detalach ubioru, jak i w wystroju wnętrz.
Audio
  • prof. Tadeusz Majda o wpływach kultury tureckiej na polską modę

Gość audycji "Spotkanie z mistrzami" prof. Tadeusz Majda, orientalista, specjalista sztuki tureckiej i perskiej, wykładawca Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor podręcznika z gramatyką języka tureckiego, mówi, że najbardziej wzorowaliśmy się na detalach, co widać było na przykładzie pasów i szarf oraz tkanin.

- Kupcy przywozili z Azji Mniejszej drogocenne jedwabie przetykane złotymi i srebrnymi nitkami, które oczywiście u nas przerabiano - mówi prof. Majda. - Widać, że z tej mody przez lata korzystała szlachta, mieszczanie, a nawet chłopstwo.

 

Perski_kobierzec_z_XVI_w.
Perski kobierzec z XVI w., źr. Wikipedia

Najwcześniej, bo już od XVI wieku sprowadzano do Polski z Persji kobierce, dywany i kilimy.  Popularne było ozdabianie nimi ścian i wnętrz, co podkreślało status majątkowy mieszkańców.

Przez kolekcjonerów, uczonych i podróżników trafiały do Polski rękopisy orientalne, a jedne z najcenniejszych rękopisów zdobyte były po bitwach pod Chocimiem i pod Wiedniem. 

- Były one piękne. Miały ozdobne oprawy i miniatury, ale wtedy nikt ich w Polsce nie tłumaczył - wyjaśnia prof. Majda.

Systematyczne kolekcjonerstwo sztuki islamu zaczęło się u nas w XIX wieku. Najcenniejsze i najbogatsze zbiory są w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Turcy zasiedlając Azję Mniejszą wchłonęli elementy kultury ormiańskiej, bizantyjskiej, perskiej oraz to, co zostało po wpływach rzymskich i greckich. W XII i XVI wieku Turcy czerpali głównie z kultury Iranu i obszaru dzisiejszej Syrii. Później, po zdobyciu Konstantynopola, centrum życia i sztuki, przeniosło się do Stambułu, a Turcy wzorowali się na bizantyjskim modelu władzy i administracji.

Więcej o tej mieszance kultur i wpływów w sztuce dawnej Turcji, różnicach w budowie meczetów, o architekturze islamu oraz o mniejszości tatarskiej i ormiańskiej mówiących po turecku w Polsce w audycji Katarzyny Jankowskiej "Spotkanie z mistrzami".

(im)

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 08:49
24 kwietnia obchodzimy Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim, ustanowiony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego dla upamiętnienia rzezi Ormian w 1915 roku w Imperium Osmańskim. Szacuje się, że wskutek masowych mordów i deportacji mogło wówczas zginąć ponad półtora miliona ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujące reportaże z Turcji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 10:00
"Zabójca z miasta moreli" Witolda Szabłowskiego to opowieść o kraju rozdartym między tęsknotą za Europą, a eurosceptyzmem.
rozwiń zwiń