Kultura

Szósty kongres

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 12:10
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o polską kulturę, jej kondycję i rozwój powstała inicjatywa zorganizowania Kongresu Kultury Polskiej. Odbędzie się on w Krakowie w dniach 23-25 września 2009 roku.

 

Kongres to nienowy wynalazek, odwołuje się do niemal stuletniej tradycji debat nad misją i kondycją kultury. Pierwszą taka inicjatywą był I Zjazd Grunwaldzki, który odbył się w dniach 15-17 lipca 1910 roku w Krakowie. Kolejne tego typu inicjatywy to II „Antyfaszystowski” Kongres Kultury Polskiej we Lwowie w 1936 roku, III „Milenijny” Kongres Kultury Polskiej w Warszawie 1966 roku, IV „Solidarnościowy” Kongres Kultury Polskiej w Warszawie w 1981 roku. IV Kongres ze wzglądu na wydarzenia polityczne został zawieszony, a do jego wznowienia doszło dopiero 19 lat później. W 2000 roku został zorganizowany V Kongres Kultury Polskiej – wskazywał on problemy, wymagające, zdaniem uczestników, natychmiastowych działań. VI Kongres Kultury Polskiej na celu dokonanie bilansu dotychczasowego dorobku kultury polskiej w dwudziestolecie politycznych, społecznych i gospodarczych przekształceń. refleksja i debata nad obecną oraz przewidywaną kondycją polskiej kultury, a w konsekwencji wskazanie zaleceń i propozycji reform dla tego sektora – czytamy na stronie internetowej Kongresu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski tuż po objęciu obowiązków zamówił u kompetentnych specjalistów różnych dziedzin szczegółowy i wieloczęściowy raport na temat stanu kultury polskiej, pierwsze tak obszerne opracowanie w historii. Dzięki tej inicjatywie powstały: Raport o stanie i zróżnicowaniach kultury miejskiej w Polsce; Raport o finansowaniu i zarządzaniu instytucjami kultury; Raport o systemie ochrony dziedzictwa kulturowego; Raport o muzeach; Raport o wzornictwie; Raport o rynku dzieł sztuki; Raport o książce; Raport o teatrze; Raport o tańcu współczesnym; Raport o kinematografii; Raport o szkolnictwie artystycznym; Raport o edukacji kulturalnej; Raport o digitalizacji dóbr kultury; Raport o mediach audiowizualnych.

Wszystkie raporty można przeczytać na stronie internetowej www.kongreskultury.pl

 
 
 

Nad organizacją kongresu czuwała Rada Programowa powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do której zadań należało opiniowanie programu obrad. Przewodniczącym Rady został Piotr Sztompka, a w jej skład weszli: Stanisław Bereś, Kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, Zina, Jarmoszuk, Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, Maria Poprzęcka, Antoni Witt, Edmund Wnuk-Lipiński. Konsultacjami służyli Jacek Purchla i Monika Smoleń, sekretarzem Rady Programowej jest Krzysztof Matuszek.

Kongres Kultury Polskiej to trzy dni wypełnione sympozjami, referatami, dyskusjami. Na każdym z sympozjów usłyszymy wybitnych specjalistów zajmujących się wybraną dziedzina kultury.

Ostatni dzień kongresu to sesje podsumowujące. Będzie można zobaczyć prezentację Michała Boni „Polska 2030 – Kultura 2030” oraz usłyszeć wykład Tadeusza Gadacza „Kultura i odpowiedzialność”. O 11:30 rozpocznie się Podsumowanie Kongresu Kultury Polskiej, w którym udział wezmą Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz wszyscy moderatorzy sesji plenarnych i sympozjów. Kongres zakończą wystąpienia Przewodniczącego Rady Programowej, Piotra Sztompka oraz Ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Wydarzenia Kongresu można też śledzic w internecie - na stronie kongresu. 


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kongres trwa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 09:33
Dziś w Krakowie drugi dzień Kongresu Kultury Polskiej. To między innymi okazja do dyskusji nad finansowaniem tej dziedziny życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Kultury zakończony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 09:50
Podsumowaniami i sesją plenarną "Kultura - kapitał rozwoju" zakończył się VI Kongres Kultury Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy dzień kongresu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 09:27
W Krakowie rozpoczyna się dziś (23.09) trzydniowy Kongres Kultury Polskiej, którego celem jest bilans dorobku kultury w 20 lat po zmianie ustrojowej i wskazanie propozycji reform. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski oczekuje, że uczestnicy debaty - twórcy, naukowcy i działacze- wypracują koncepcję finansowania i organizacji działalności kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister kultury ratuje Orkiestrę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 16:34
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że orkiestra Polskiego Radia przetrwa. Zdrojewski z rozmowie z IAR podkreślił, że zależy mu na tym żeby Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zrealizowała plany inwestycyjne.
rozwiń zwiń