Kultura

Toruń - Europejską Stolicą Kultury?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 11:31
Trzydniowy festiwal toruńskiej sztuki, muzyki i nauki rozpocznie się w piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, pod hasłem "Toruń 2016. Wszechświat kultury".

Podczas festiwalu delegacja toruńska złoży w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego aplikację Torunia do konkursu o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. "Toruń 2016. Wszechświat kultury" - hasłem, odwołującym się do związków z astronomią i jej sławnym przedstawicielem Mikołajem Kopernikiem, promuje się Toruń w europejskim konkursie.

-Wszechświat jest przestrzenią nieskończoną - my mierzymy go duchem i ideą. Przestrzeń Torunia pomieści reprezentację dorobku kulturalnego Europy, Polski i samego miasta, ukaże się kosmos gwiazd tańca, filmu, malarstwa, teatru, sztuki współczesnej, fotografii - napisali w materiałach promocyjnych koordynatorzy przedsięwzięcia.

Toruń,
Toruń, Ratusz Staromiejski z 1391

W Warszawie na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w dniach 27-29 sierpnia w ramach promocji Torunia zagrają tamtejsze zespoły, m.in. zdobywca Fryderyka 2006 - Sofa, tworzący reggae Paraliż Band, Nocna Zmiana Bluesa, swingujący Los Angeles Trio i wykorzystujący klasyczne instrumentarium Toruński Kwartet Smyczkowy. Odbędą się występy grupy cyrkowej Arta Foc, spektakl teatru lalek "Baj pomorski", warsztaty taneczne, prowadzone przez Artura Cieciórskiego, zwycięzcę drugiej edycji programu telewizyjnego "You can dance" oraz prezentacja metod wypiekania tradycyjnych pierników toruńskich. Pod warszawskim pomnikiem Kopernika zwiedzający zapoznają się z działaniem historycznych przyrządów astronomicznych i będą mogli obserwować Słońce przy pomocy specjalistycznego teleskopu.

Toruń był pierwszym polskim miastem, które zadeklarowało ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

-Od przeszło 4 lat trwają intensywne przygotowania, w które zaangażowani są artyści, media, środowisko naukowe i biznesowe - powiedział Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. Przed trzema laty Toruń nawiązał współpracę na polu kultury z hiszpańską Pampeluną, która w 2016 roku będzie rywalizować o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z miastami ze swojego kraju. W Pampelunie trwa obecnie wystawa fotografii autorstwa Tomasza Sobeckiego, "Sacrum Gotyku", prezentująca najcenniejsze zabytki polskiego miasta. "Kopernik", "gotyk", "Hanza", "Wisła", "sztuka współczesna" to pięć filarów wymienionych we wniosku aplikacyjnym Torunia - pięć punktów charakterystycznych dla historii, położenia geograficznego i rozwoju kulturalnego miasta. Jak podkreślał Jarosław Jaworski, współorganizator starań Torunia o prestiżowy tytuł, "szczególną wartość dla kultury w Toruniu stanowi Centrum Sztuki Współczesnej. Budynek centrum był pierwszym powojennym obiektem architektonicznym poświęconym sztuce współczesnej w Polsce" - przypomniał.

Toruń,
Toruń, KatedraŚwiętych Janów

W najbliższych latach na inwestycje w dziedzinę kultury władze Torunia mają przekazać 77 mln euro. W końcowej fazie projektowania znajduje się nowa sala koncertowa, która stanie się siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Przed miesiącem kandydaturę Torunia oficjalnie poparł Kraków, który w 2000 roku był pierwszym polskim miastem cieszącym się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.

Sławek Wierzcholski, rodowity torunianin i lider zespołu Nocna Zmiana Bluesa, jest dobrej myśli. -Ze względu na szczególną historię miasta, współczesny potencjał artystyczny i ogromne zaangażowanie Toruń będzie jednym z najpoważniejszych kandydatów w konkursie - mówił.  Europejska Stolica Kultury to tytuł przyznawany każdego roku dwóm miastom Unii Europejskiej. Przez 12 miesięcy wybrane miasto, poprzez koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania, prezentuje życie kulturalne miasta, swojego regionu i kraju. Bycie Europejską Stolicą Kultury to okazja na zgromadzenie funduszy na rozwinięcie oferty kulturalnej oraz szansa na lepszą promocję i znaczący wzrost ruchu turystycznego. W 2016 roku szansę zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały miasta polskie i hiszpańskie.

Do tej pory z polskiej strony chęć wystartowania w konkursie wyraziło 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 14:00
- WITAM W NOWYM ROKU! - I witam po raz pierwszy znad morza:) Trójmiasto obok Wrocławia było najczęściej odwiedzanym przez nas w ubiegłym roku miejscem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecin - stolicą kultury?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 23:09
W programie dalszy ciąg prezentacji miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Tym razem jest to Szczecin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bydgoszcz kandydatem do miana Kulturalnej Stolicy Europy 2016

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 22:20
Wygrana przyczynić się ma do tego, że Bydgoszcz stanie się silnym ośrodkiem kulturalnym w całym regionie.
rozwiń zwiń