Kultura

Miasto Sasnala - wygraj książkę o Tarnowie!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 11:15
Książka "Tarnów - Tysiąc lat nowoczesności" to 500 stron opowieści o mieście snutych na tle niezwykłej, tajemniczej architektury.
Audio

Tarnów leży w połowie drogi między Rzeszowem a Krakowem i kryje w sobie wiele fascynujących historii.

W książce "Tarnów - Tysiąc lat nowoczesności" znalazł się m.in. rozdział o miejskiej serii obrazów zrealizowanych przez Wilhelma Sasnala. Wybitny, polski malarz pochodzi z dzielnicy Mościce. To modernistyczna część Tarnowa, która powstała razem z Fabryką Związków Azotowych w latach 20-tych. Naokoło fabryki wybudowano wtedy zaplecze socjalne i osiedle o bardzo ciekawej architekturze.

Mościce to dzielnica o odrębnym od reszty miasta charakterze. Wielu jej mieszkańców uważa się za mościczan, a nie tarnowian. Z okazji wydania książki Wilhelm Sasnal postawił w mieście swoją pierwszą rzeźbę.

 

Rzeźba_Wilhelma_Sasnala_w_TarnowieRzeźba Wilhelma Sasnala w Tarnowie (fot.Paweł Topolski,źr.www.tarnów.pl)

 

W książce znalazło się także opowiadanie napisane przez innego tarnowianina - autora science-fiction Jacka Dukaja. Bohaterka opowiadania "Córka łupieżcy" wędruje po zrujnowanym mieście, próbując wyobrazić sobie jak wyglądało w latach swojej świetności.

- Krążąc po Mościcach my też próbowaliśmy wyobrazić sobie jak to miasto mogło wyglądać w latach 20-tych - opowiadała w audycji "Teren Kultura" na antenie Trójki współredaktorka książki Ewa Łączyńska-Widz.

Autorzy książki chcą przypomnieć także postać Jana Głuszaka-Dagaramy, tarnowskiego architekta, który projektował miasto przyszłości. Dagarama uważał na przykład, że problemy globalizacji i przeludnienia mogą rozwiązać budynki wysokie na kilometr.

Książka "Tarnów - Tysiąc lat nowoczesności" ukazała się nakładem Wydawnictwa 40 000 malarzy.

KONKURS ZAKOŃCZONY

KONKURS

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o Tarnowie i otrzymać książkę "Tarnów - Tysiąc lat nowoczesności", proszę odpowiedzieć na pytanie: Od czyjego nazwiska dzielnica Mościce wzięła swoją nazwę?

Prawidłowe odpowiedzi proszę wysyłać na adres kultura.konkurs@polskieradio.pl

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przetworzona rzeczywistość Sasnala

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2007 15:16
Wilhelm Sasnal, jest jednym z nielicznych artystów, którego nazwisko paradoksalnie bardziej rozpoznawalne jest na świecie niż w Polsce.
rozwiń zwiń