Kultura

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 18:00
Głowacki o Kosińskim, "Apte. Niedokończona powieść" oraz Surosz i Szczygieł o Czechach.
Audio
  • O Jerzym Kosińskim - genialnym mistyfikatorze, ofiarze Holkaustu i nowojorskiego piekła - opowiada Janusz Głowacki
  • Marcin Surosz o Pepikach
  • - Wbrew pozorom nie idealizuję Czech - mówi Mariusz Szczygieł
  • - On zaczyna wchodzić w obieg kultury, co mu sią należało do dawna - mówi Marcin Kowalski, opowiadając o swojej reporterskiej przygodzie z rysunkami Ryszarda Apte

/

- Kosiński jest najciekawszy, gdy jest niedopowiedziany - mówi Janusz Głowacki, którego najnowsza powieść "Good night, Dźerzi"  osnuta jest wokół losów pisarza Jerzego Kosińskiego – polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę.- To nie jest monografia, tylko powieść - wyjaśnia autor. - Pod pretekstem pisania scenariusza o Kosińskim opowiadam o szaleństwie świata.

Kim naprawdę był Jerzy Kosiński, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego "Malowanego ptaka"?  "Good night, Dźerzi" to niezwykła opowieść o mężczyźnie "szukającym powodu, by żyć w każdy możliwy sposób", o ludziach wplątanych w jego życie oraz o samym Głowackim, który znał Kosińskiego i oprowadza nas po fascynującym Nowym Jorku, gdzie obaj długo mieszkali.

 

Przyjrzeliśmy się także "Pepikom", powieści prezentowanej na naszej antenie w cyklu "To się czyta" (Zobacz więcej.) - Proszę sobie wyobrazić śmiejącą się bestię - mówi o naszych południowych sąsaiadach autor Marcin Surosz. Nieco inną wizję czeskiej kultury przedstawił w tomie reportaży "Zrób sobie raj" Mariusz Szczygieł. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. "Jak się państwu żyje bez Boga?" – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.

 

/

Rozmowawialiśmy też z Marcinem Kowalskim – jednym ze współautorów książki "Apte. Niedokończona powieść". W 2009 roku, w Wieliczce, w domu rodzinnym państwa Piaseckich, odnaleziono zeszyt z rysunkami Ryszarda Aptego – poety, pisarza, rysownika, muzyka pochodzenia żydowskiego – ułożonymi w starannie skomponowany cykl "Niepokój". Ilustracje pochodzące z lat 1939–1942 są niezwykle intensywnym wyrazem przerażenia z powodu zbliżającego się czasu Zagłady. Wydana w tym roku publikacja składa się z faksymilowej reprodukcji zeszytu Aptego oraz książki "Apte. Niedokończona powieść" autorstwa Marcina Kowalskiego i Piotra Głuchowskiego – specjalistów w zakresie śledztwa historycznego.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

 

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć w boksie po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 15:48
- To jest opowieść o tym, że ludzie obok nas mają różne sposoby na swoje raje - mówi o swojej nowej książce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń