Kultura

Stolica Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 14:57
Trwa Festiwal "Warszawa Miłosza". W Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk rozpoczęła się dziś dwudniowa konferencja poświęcona polskiemu nobliście.
Audio

Otwierając pierwszą sesję, Mikołaj Sokołowski podkreślił, że Czesław Miłosz - mimo zastrzeżeń co do prac tej instytucji - przez wiele lat utrzymywał kontakty z Instytutem Badań Literackich. Dowodem tego są korespondencje poety z różnymi osobami, ale przede wszystkim Jerzym Giedroyciem. W opinii Mikołaja Sokołowskiego, noblista żywo interesował się między innymi badaniami nad romantyzmem, które prowadził Instytut.

Miłosz przebywał w Warszawie w sumie około 7 lat. Pierwszy raz przyjechał do stolicy w styczniu 1931 roku. Później wielokrotnie odwiedzał ją w czasie studiów. Na dłużej do stolicy przyjechał jesienią 1937 roku. Zaczął wówczas pracę w Polskim Radiu. 5 września 1939 roku ewakuował się na wschód razem z pracownikami radia. Prawie pół wieku później - w 1988 roku, nagrano najprawdopodobniej pierwsze w Polskim Radiu słuchowisko poetyckie z wierszy Miłosza pt. "Oto twój świat na ostrzu miecza".
W związku z trwającym Rokiem Miłosza Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony poecie - milosz.polskieradio.pl

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Spotkania z Miłoszem były wyjątkowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 08:00
Nie każdy miał szansę osobiście poznać wielkiego wieszcza XX wieku jakim był Czesław Miłosz. Tego zaszczytu dostąpił Bronisław Maj, mistrz poezji, którego Miłosz chętnie cytował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz po szwedzku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 11:48
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe wydarzenie na cześć Miłosza w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 22:08
Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii mogli obejrzeć nietypowy happening.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i Miłosz w rozmowie o życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 03:00
Jak wiadomo Tadeusz Różewicz nie lubił udzielać wywiadów dziennikarzom, a te które udało się zarejestrować są zdawkowe. Tym bardziej prawdziwym skarbem jest rozmowa, którą z tej wyjątkowej okazji Państwu prezentujemy.
rozwiń zwiń