Kultura

Rękopisy Czesława Miłosza w Muzeum Literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 17:58
Ekspozycja nosi tytuł będący cytatem z listu Czesława Miłosza do Jerzego Andrzejewskiego - "Jestem profesor i poeta".
Audio
Czesław Miłosz  30.06.1911  14.08.2004.
Czesław Miłosz – 30.06.1911 – 14.08.2004.Foto: www.milosz365.pl

Jeszcze tylko przez kilka dni (do piątku, 9 grudnia) można oglądać w warszawskim Muzeum Literatury rękopisy Czesława Miłosza.

Na wystawie prezentowane są listy Miłosza do przyjaciół: Jerzego Andrzejewskiego i Artura Międzyrzeckiego, które przede wszystkim zaświadczają o egzystencji poety na uniwersytecie w Berkeley, gdzie spędził 30 lat swojego życia - mówi w rozmowie z IAR - kurator wystawy Małgorzata Wichowska, kustosz działu rękopisów w Muzeum Literatury. Zwraca także uwagę, że zasadnicza część archiwum Miłosza będącego w posiadaniu Muzeum Literatury, pochodzi z krakowskiego mieszkania poety przy ulicy św. Tomasza, w którym mieszkał w 1945 roku razem z Tadeuszem Brezą.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W 1947 roku Miłosz przeniósł się do Warszawy, a mieszkanie zajął Ludwik Hieronim Morstin i to dzięki niemu oraz jego spadkobiercom archiwa trafiły - w 1979 roku - do Muzeum Literatury - przypomina Małgorzata Wichowska.

Jest wśród nich miedzy innymi kilka wierszy z końca okupacji i lat powojennych, nieznany i dotąd niepublikowany wiersz "Lament wiernej”, niedokończony tekst inc. "(Plemię żyjące od klęski do klęski)” oraz brudnopis Portretu z połowy XX wieku z tomu Światło dzienne (Paryż 1953).

Prezentację rękopisów Czesława Miłosza w Muzeum Literatury wzbogacono fotografiami ze zbiorów Biblioteki Narodowej, autorstwa Andrzeja Miłosza, egzemplarzami książek z zasobu Biblioteki Muzeum Literatury, szczególnie cennymi ze względu na dedykacje poety dla przyjaciół (m.in. Oli i Aleksandra Watów, Józefa Wittlina, Kazimierza Wierzyńskiego) oraz portretami noblisty, autorstwa m.in. Feliksa Topolskiego. Pokazowi towarzyszy bogato ilustrowany folder. Wystawę przygotowano z okazji trwającego Roku Miłosza, ale z powodu konieczności ochrony rękopisów, można je oglądać tylko do 9 grudnia.

Zobacz serwis specjalny: Czesław Miłosz w Polskim Radiu

IAR, to

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Intrygujący związek Miłosza z Francją

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 20:30
Dwudniowa sesja naukowa "Czesław Miłosz i Francja", z udziałem wielu polskich i zagranicznych znawców twórczości noblisty, rozpoczęła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz, Herbert i dwa znaczki pocztowe

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 10:00
O przyjaźni poetów i ich wieloletniej korespondencji opowiadamy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włosi też pamiętają o Czesławie Miłoszu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 18:01
"Rodzinny świat Czesława Miłosza" - to tytuł trzydniowej międzynarodowej konferencji rozpoczynającej się w Rzymie.
rozwiń zwiń