Daphne Sheldrick została nagrodzona Orderem Imperium Brytyjskiego przez królową Elżbietę II. Urodziła się w Kenii w 1934 roku. - Dla zwierząt zrezygnowała z wyższej edukacji. Zamiast pójść na studia rozpoczęła pracę w Parku Narodowym Tsavo, gdzie wraz z mężem Davidem pomagała przetrwać różnym gatunkom zwierząt - opowiada Jan Niebudek w audycji "Do południa".
Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.
W środę 31 lipca w polskich księgarniach ukaże się autobiografia Daphne Sheldrick "Afrykańska Love Story. Miłość, życie i słonie". - Postanowiłam przekazać światu to wszystko, czego nauczyłam się o zwierzętach, żeby ludzie je docenili i się nimi zaopiekowali - mówi o książce autorka.
Dorota Kozińska , tłumaczka książki opowiada, że w "Afrykańskiej Love Story" jest mowa o dwóch największych miłościach Daphne Sheldrick. - Po pierwsze o miłości do dzikich zwierząt, a po drugie do męża Davida, który był motorem wielu jej działań i po którego śmierci oddała się zwierzętom już bez reszty - wyjaśnia. Sama Sheldrick podkreśla, że wiedzę o tym, jak zajmować się zwierzętami przekazał jej właśnie mąż oraz same zwierzęta.
Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii – dzikich zwierzętach Afryki – które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu.
Książka "Afrykańska Love Story. Miłość, życie i słonie" Daphne Sheldrick do nabycia w polskich księgarniach od środy 31 lipca.
Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś.
Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.
(pg/mat. promocyjne)