Kultura

Nike dla Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2007 16:51
Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Prestiżowe wyróżnienie dostał za "Traktat o łuskaniu fasoli". Profesor Małgorzata Szpakowska, przewodnicząca jury, odczytując werdykt, zaznaczyła, że nagroda została przyznana w uznaniu dla wielkiej odwagi pisarskiej, z jaką autor "Traktatu..." podejmuje podstawową tematykę egzystencjalną, znajdując dla niej uderzająco prostą, ascetyczną formę.

Bohater książki – wędrowiec, jak w jednym z wywiadów nazwał go Myśliwski - opowiada swoje niełatwe życie nienazwanemu rozmówcy. Ale - jak dodała profesor Szpakowska - "Traktat..." jest przede wszystkim opowieścią o opowiadaniu. Podkreśliła, że trudno o większy hołd dla literatury.

Posłuchaj werdyktu jury, który odczytała przewodnicząca prof. Małgorzata Szpakowska - mp3 (860,25 KB)

Wiesław Myśliwski przyznał, że jest zaskoczony wyróżnieniem. Nie przypuszczał, że po raz drugi statuetka trafi do jego rąk. Poprzednio dostał ją dokładnie 10 lat temu za "Widnokrąg".

Posłuchaj, co powiedział Wiesław Myśliwski, odbierając statuetkę - mp3 (1,46 MB)

Bohaterem „Traktatu o łuskaniu fasoli” jest stary, samotny stróż, którego pewnego dnia nawiedza tajemniczy przybysz. Chce kupić we wsi trochę fasoli. Czy to przypadek, że przybyłeś  do mnie? - pyta narrator na jednej z pierwszych stron powieści. Pytań metafizycznych padnie więcej, bo nieznany przybysz, niczym spowiednik, wysłucha monologu stróża, który  podczas łuskania fasoli uczyni bilans swojego życia. Powróci do lat okupacji, kiedy cudownie ocalał, opowie o powojennym życiu w sierocińcu, o pracy na budowlach w latach 50. i wyjeździe na zachód. Sytuacji, które możnaby uznać za przypadkowe, nie brakuje. „Przypadek - powiada narrator - to porządek, którego nie umiemy rozpoznać”. Ta kluczowa myśl wraca w różnych miejscach powieści.

"Pisać trzeba wtedy, kiedy jest się przekonanym, że ma się coś do powiedzenia" - mówi Laureat. Posłuchaj, jaki stosunek do literatury ma Wiesław Myśliwski - mp3 (1 MB)

''Wiesław Mysliwski. Źr. Wikipedia.

Czytelnicy nagrodzili "Gottland" Mariusza Szczygła. Jest to zbiór opowieści o czeskiej historii najnowszej - od końca XIX wieku do  czasów współczesnych. Szczygieł walczy ze stereotypem Czecha jako wesołka, spędzającego czas przy piwie. Gottland, to kraj horroru, smutku i groteski. Szczygieł udowadnia także, że nie wszystko jeszcze powiedziano  o najsłynniejszych ikonach czeskiej kultury popularnej - Lidzie Baarovej, Karelu Gotcie, Helenie Vondrackovej.

Posłuchaj, czym dla Mariusza Szczygła jest wyróżnienie czytelników - mp3 (340,88 KB)

W finałowej siódemce nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike znalazły się także „Moje pierwsze samobójstwo” Jerzego Pilcha, „Skaza” Magdaleny Tulli, „Niesamowita słowiańszczyzna” Marii Janion, „Muzyka środka” Marcina Świetlickiego i „Kolonie” Tomasza Różyckiego. Wymieniona siódemka laureatów zostaje wyłoniona w trzech etapach konkursu. Pierwszy obejmuje 20 nominacji, drugi stanowi wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tysięcy złotych.

"Jest to do pewnego stopnia nagroda środowiskowa, zwycięża jednak zazwyczaj dobra literatura". Posłuchaj , co o nagrodzie Nike mówi Szymon Babuchowski, poeta, krytyk literacki - mp3 (1,17 MB)

"Oceniam ten werdykt z zaskoczeniem i raczej negatywnie". Posłuchaj, co o werdykcie jury mówi Igor Stokwiszewski, krytyk i redaktor Krytyki Politycznej - mp3 (2,07 MB)

Magdalena Zaliwska

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Póki opowiadania, póty życia

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Traktat o łuskaniu fasoli

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2007 14:46
Na kolejną powieść Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli, czytelnicy czekali aż 10 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike rozdane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 08:49
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został uhonorowany Literacką Nagrodą NIKE za tom poezji "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach". Książka Tkaczyszyna-Dyckiego to jedyny tomik poezji wśród książek nominowanych do tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń