Proteza z sześcioma sztucznymi zębami byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (1874-1965) została sprzedana na aukcji w Norfolk we wschodniej Anglii za ponad 15 tysięcy funtów - donosi BBC. Nabywcą jest prywatny kolekcjoner.
Dom aukcyjny Keys z miejscowości Aylsham wyceniał obiekt na maksimum 5 tysięcy funtów. "Precyzja wykonania oparta na autorskim projekcie dopomogła Churchillowi w wypowiadaniu się jasno i przekonująco" - pisze BBC, cytując przedstawiciela domu aukcyjnego Keys Andrew Bullocka.
Protezę - umieszczoną w aksamitnym pudełku, w jakim zwykle przechowuje się kosztowną biżuterię - wystawił na sprzedaż Nigel Cudlipp, syn kierownika pracowni dentystycznej, w której ją wykonano, Dereka Cudlippa.
Jej osobliwością jest to, że wykonano ją tak, by zachować lekkie, naturalne seplenienie konserwatywnego polityka i dwukrotnego premiera. Niektóre elementy protezy są pozłacane.
Churchill, który od dzieciństwa cierpiał na bóle dziąseł i miał ubytki w górnej szczęce, zawsze miał przy sobie dwie specjalnie dla niego wykonane sztuczne szczęki. Brytyjski premier do tego stopnia cenił zdolności lekarza stomatologa Wilfreda Fisha pracującego w pracowni Cudlippa, który wykonał mu protezy, że wysunął jego nazwisko do wyróżnienia przez Jerzego V dożywotnim tytułem szlacheckim.
"Gdy ojciec otrzymał skierowanie do służby wojskowej, Churchill osobiście je podarł, ponieważ praca zawodowa ojca była dla niego tak ważna, że nie chciał, by szedł na front" - powiedział Nigel Cudlipp.
"Churchill zakomunikował, że mój ojciec wniesie większy wkład w wojnę, jeśli zostanie w Londynie, troszcząc się o jego sztuczne szczęki" - dodał.
3 czerwca na aukcji Christie's w Londynie za ponad 2,1 tysiąca funtów sprzedano cygaro, które Churchill podarował współbiesiadnikowi w Hotel de Paris w Monte Carlo w 1963 roku. Cygaro i ułożony z palców znak V (ang. Victory) to dwa charakterystyczne znaki rozpoznawcze Churchilla.
W czwartek wydawnictwo Bloomsbury, znane z publikacji książek o Harrym Potterze, ogłosiło, że udostępni za niewielką opłatą w technologii cyfrowej prywatne archiwum Churchilla: listy, rękopisy, zdjęcia od wczesnych lat. Jest to efekt porozumienia wydawnictwa z organizacją powierniczą CAT (Churchill Archive Trust) sprawującą pieczę nad dokumentami związanymi z życiem Churchilla (tzw. CAC - Churchill Archive Centre).