Kultura

Polskie czytelnictwo przeżywa kryzys

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 21:00
Z badań wynika, że książki czyta jedynie 40 procent Polaków. To najgorszy wynik od 30 lat.
Audio

Jak nakłonić Polaków do czytania książek? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego patronuje nowemu projektowi, który nazwano Republiką Książki.

"Przekonani, że troska o kondycję polskiej kultury leży w sferze naszych obywatelskich powinności, my, miłośnicy czytania, powołujemy do życia Republikę Książki. Wierzymy, że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia. Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy. Wierzymy, że czytanie włącza do wspólnoty znaczeń, budując i podtrzymując więzi w czasie i przestrzeni…" - to fragment manifestu miłośników książki.

Nie ulega wątpliwości, że polskie czytelnictwo przeżywa kryzys. Jednak jak podkreślał podczas audycji Łukasz Gołębiewski, krytyk literacki, znawca audio i e-booków nie jest tak źle jak twierdzi Instytut Badań nad Czytelnictwem Biblioteki Narodowej.

- Pamiętajmy o tym, że forma uczestnictwa w kulturze bardzo się zmienia – mówił Gołębiewski, który  przytoczył przykład Stanów Zjednoczonych.

Otóż w grudniu ubiegłego roku w USA sprzedano więcej książek w formie elektronicznej niż w formie tradycyjnej.

- Książka jest strawą duchową, ale przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jest dobrem materialnym. Teraz proszę wyobrazić sobie to, że więcej ludzi obdarowało się elektronicznym plikiem niż książką drukowaną – mówił Gołębiewski .

Tę rewolucję określił jako symbol nowych czasów i nowego czytelnictwa.

Dorota Malinowska-Grupińska,  wydawca stwierdziła, że liczy się treść, a nie forma. Ważne, by Polacy w ogóle czytali.

- Jak kiedyś pisano na papirusie, to wtedy nie śniło się, że książka będzie wyglądała tak jak obecnie wygląda. Nie ma znaczenia, czy wygląda tak czy inaczej – mówiła Malinowska-Grupińska,  

Zauważyła także, że w manifeście wielokrotnie używa się słowa "wierzymy". Podczas, kiedy  Republika Książki tylko wierzy – to wydawcy dobrze wiedzą, że dzieci, które nie czytają gorzej poruszają się we współczesnym świecie i wiedzą też, że ludzie, którzy nie czytają, nie uczestniczą w demokratycznej wspólnocie.

- Biblioteki. Biblioteki. Biblioteki głupcze! – apelowała Dorota Malinowska-Grupińska.

Piotr Kieżunz Instytutu Książki potwierdził, że w biblioteki odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że ludzie, którzy czytają książki nie zakładają własnych księgozbiorów, tylko pożyczają książki z biblioteki.

- Nie wszystkie książki, które chcemy przeczytać musimy mieć na własność – dodał Roman Chymkowskiz Instytutu Badań nad Czytelnictwem Biblioteki Narodowej.

Jednak paradoksalnie, jak zauważyli rozmówcy istnieje pewna grupa ludzi, którzy co prawda kupują książki, ale ich nie czytają. Określani są mianem bibliofili.

Udział w dyskusji wzięli: Ewa Malinowska-Grupińska - wydawca, Roman Chymkowski z Instytutu Badań nad Czytelnictwem Biblioteki Narodowej, Piotr Kieżun z Instytutu Książki oraz Łukasz Gołębiewski - krytyk literacki, znawca audio i e-booków. Program poprowadziła redaktor Anna Sempniak.

W programie również reportaż z biblioteki w Jastkowie pod Lublinem  - świetnie działającej i rozwijającej różne formy działalności np. przedszkole, w którym dzieci i rodzice "łykają" bakcyla czytelnictwa. A także rozmowa z młodymi bywalcami dużych księgarń, którzy spędzają wolny czas wśród półek z książkami.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Rozdroża Kultury" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Rozdroża kultury" w Jedynce w każdy poniedziałek po godz. 20:00

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

VAT na książki zachęci do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 13:27
Bogdan Zdrojewski ma nadzieję, że mimo wprowadzenia podatku czytelnictwo w przyszłym roku wzrośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powołanie "Republiki Książki"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 14:51
Spotkanie z uczestnikami kongresu inaugurującego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droższa książka, więcej czytelników

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 15:00
- Mimo wprowadzenia 5-procentowego podatku VAT na książki, czytelnictwo w przyszłym roku wzrośnie - uważa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe sposoby na to, żeby ludzie chcieli czytać książki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 14:03
W Jedynce "Rozdroża Kultury" o książkach i czytelnictwie.
rozwiń zwiń