Kultura

Kwaśny symbol PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 13:56
Książka "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" ma przybliżyć najmłodszym absurdalną rzeczywistość, w której dorastali ich rodzice.
Audio

– Do napisania książki zainspirowały mnie własne dzieci – wspomina Aneta Górnicka-Boratyńska, autorka książki "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci".

 – Zadawały dziesiątki pytań na temat dzieciństwa mamy i taty: Jaką bawili się lalką, czy były klocki Lego, czy było jednorazowe pieluszki? – przyznaje gość "Stacji Kultura". Autorka dostrzegła, że te wątpliwości targają również innymi dziećmi - stąd wzięła się ta opowieść.

Skąd tytułowe zielone pomarańcze? – Za czasów PRL-u, raz do roku, w świątecznych paczkach przychodziły z Zachodu zielone pomarańcze. Były to ponoć owoce przemysłowe, przeznaczone jedynie do produkcji soków. Było to coś zielonego, niedobrego, kwaśnego, co najlepiej symbolizuje tamte czasy – tłumaczy pisarka.

Dorastanie w PRL-u miało, paradoksalnie, również dobre strony. – Pozytywem tamtych czasów było podwórko: przestrzeń wolności dziecięcej. Godzinami przesiadywaliśmy na trzepaku, który bardziej służył do zabawy niż do trzepania dywanów. Graliśmy w gumę – wspomina Aneta Górnicka-Boratyńska. – Zawsze mieliśmy jednak poczucie braku: kolejki, puste sklepy, kartki – podkreśla.

Książka, w której osobiste wspomnienia przeplatają się z historycznymi i obyczajowymi informacjami z czasów PRLu, napisana jest barwnym językiem i zilustrowana licznymi archiwalnymi zdjęciami (kolejki do sklepów, Pewex, telewizory Rubin) połączonymi ze świetnymi i dowcipnymi rysunkami Bohdana Butenki.

Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na program dożywiania dzieci w szkołach "Pajacyk" prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną.

 

Posłuchaj rozmowy Eweliny Grygiel z Anetą Górnicką-Boratyńską. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.


Am/PG

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Historia najnowsza według Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 12:59
Archiwalne audycje o tematyce historycznej dostępne w kanale „Historia najnowsza - Polska” na moje.polskieradio.pl – polecamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masaż odpręża i leczy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:31
Nie wyobrażam sobie, aby masaż leczniczy wykonywała osoba, która się na tym nie zna – podkreśla Zbigniew Dąbrowski z warszawskiej szkoły masażu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie smaki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 15:42
Kuchnia PRL-u była kuchnią przede wszystkim domową. Żywność bardziej szanowano, bo jej zdobycie wymagało zachodu - mówi Błażej Brzostek, autor książki "PRL na widelcu".
rozwiń zwiń