W indyjskim mieście Dżajpur trwa doroczny festiwal literatury. Wśród 220 autorów biorących udział w festiwalu, przybyłych z 23 krajów świata, jest polski poeta Adam Zagajewski, którego wiersze zostały ostatnio wydane w Indiach w tłumaczeniu na język hindi. Festiwal Literatury w Dżajpurze to największa tego typu impreza w Indiach i w całej Azji Południowej.
W tym roku bierze w niej udział kilku laureatów literackiej Nagrody Nobla i cała plejada osobistości świata literatury. Dzięki obecności Adama Zagajewskiego reprezentowana jest na festiwalu nie tylko twórczość tego poety, ale także polska szkoła poetycka.
W Indiach twórczość Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, a także Wisławy Szymborskiej zajmuje wśród koneserów poezji wysokie miejsce. Hinduscy krytycy wysoko oceniają nie tylko walory artystyczne tej poezji, ale także zawarte w niej bezkompromisowe wołanie o prawdę.
Sreenivasarao z delhijskiej Akademii Literatury mówiąc o twórczości Zagajewskiego podkreśla, że "jego osobista walka o prawdę w kraju, w narodzie - tak obecna w jego twórczości - czyni go podobnym do najwybitniejszych poetów Indii. To podobieństwo jest bardzo cenione przez Hindusów".
Krytycy zajmujący się poezją w Indiach wielokrotnie podkreślali, iż twórczość najwybitniejszych poetów polskich bliska jest indyjskiemu pojęciu "satyagraha", które szeroko interpretowane oznacza podążanie ścieżką prawdy i pozbawiony przemocy opór wobec niesprawiedliwości.
Coraz realniejszych kształtów nabiera także stała współpraca indyjsko-polska w sferze festiwali literatury. Rozmowy na temat takiej współpracy prowadzone są właśnie między Festiwalem Literatury w Dżajpur w Indiach i Festiwalem Conradowskim w Krakowie.
Aleksander Kardyś, reprezentujący w Dżajpur Festiwal Conradowski, a jednocześnie prezes Fundacji krakowskiego "Tygodnika Powszechnego" przypomina, że w ubiegłym roku gościł w Krakowie między innymi Ashok Vajpeyi, poeta i krytyk literacki, który od lat promuje w Indiach polską poezję.
Aby posłuchać relacji Polskiego Radia z Indii, kliknij dźwięk "Adam Zagajewski w Dżajpur" po prawej stronie artykułu.
usc