- Mario Vargas Llosa nie jest twórcą, który ogranicza się do jednego gatunku, bo z jednej strony pisze książki bardzo zaangażowane politycznie, a z drugiej ma spory dorobek w nurcie literatury lekkiej. A "Ciotka Julia i skryba" to jego największe osiągnięcie w tej dziedzinie - mówi Sylwia Stano. - Książka jest oparta na wątkach autobiograficznych, a jej główny bohater, 18-letni student prawa Mario Varguitas, zakochuje się w starszej od siebie ciotce Julii. Tak samo było w przypadku Llosy, który ożenił się, będąc w podobnym do swego bohatera wieku, z również starszą daleką ciotką Julią Urquidi Illanes, oraz też pracował jako autor skryptów radiowych.
Na początku lat 90. powieść peruwiańskiego pisarza na duży ekran przeniósł Jon Amiel, a w rolach głównych wystąpili Barbara Hershey, Keanu Reeves i Peter Falk.
Filmowej adaptacji doczekała się także kolejna pozycja na liście książek, których czytanie sprawia prawdziwa przyjemność, czyli "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza.
- Tą książką Márquez zdobył dla siebie zupełnie nowe grono czytelników, bo napisał przepiękną powieść o miłości od pierwszego wejrzenia, która trwa całe życie - opowiada Zosia Karaszewska. - Nic więc dziwnego, że inny znani pisarze, tacy jak choćby Jerzy Pilch, uznają ją za romans wszech czasów.
W "Stacji Kultura" książki polecają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul