Kultura

Instalacja, której można dotknąć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2009 11:56
Kolorowe sześciany w których można przemieszczać się niczym w labiryncie, miecze świetlne, które pozwalają malować obrazy na ścianach, zimna para wodna, której można dotknąć czy trawa, którą można powąchać. To zaledwie kilka prac wystawy „Interaktywny Plac Zabaw”, którą dla najmłodszych i ich rodziców przygotowała warszawska Zachęta.

Wizyta w muzeum czy galerii często najmłodszym odbiorcom sztuki kojarzy się z czymś nieprzyjemnym.  Ich spontaniczne reakcje hamowane są przez ograniczenia narzucane przez dorosłych- nie można niczego dotknąć. Na przygotowanej w stołecznej Zachęcie wystawie jest inaczej. Tu wręcz wskazana jest interaktywność. Wszystkie instalacje skonstruowana są w taki sposób, by wszystkie zmysły odbiorcy zostały uruchomione. Twórcy ekspozycji zapowiadają, że przy okazji najmłodsi będą mogli zapoznać się z różnymi dziwnymi pojęciami. „Opowiemy i pokażemy, czym jest: faktura, perspektywa, mieszanie barw i przekonany, że tak naprawdę ich znaczenia wcale nie są trudne”- dodają twórcy.


 

Zobacz wystawę

Instalacje prezentowane na wystawie można podzielić na dwa rodzaje eksponatów- mechaniczne i elektroniczne, które przenikają się wzajemnie. Już w pierwszej sali galerii widzowie natknął się na dziewięć sześcianów w trzech kolorach (czerwony, zielony, niebieski) , które połączone zostały w jedną bryłę. Autorka pracy Dominika Sobolewska porównuje obiekt do labiryntu, do wnętrza którego mogą wchodzić najmłodsi, by obserwować w jak niepowtarzalny sposób mieszają i przenikają się kolory. Główną ideą obiektu jest zabawa w poszukiwaniu koloru.

W innej sali obiekt autorstwa Patrycji Mastej oswaja widzów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi perspektywy. Na czterech dużych planszach znajdują się kolorowe rysunki, każdy z nich wzbogacony został o elementy, które można przesuwać. I tak np. na ilustracji przedstawiającej ulicę widać wnętrze samochodu, kierowcę, którego oczy odbijają się w lusterku. Na desce rozdzielczej znajdują się dwa samochody. Wystarczy przesunąć jeden do  przodu, by pędził już po szosie. Do uruchomienia kolejnej instalacji potrzebne będą świecące zabawki. Ruch jedną z nich wywołuje dźwięk i zostawia świetlny ślad na ścianie. W ten sposób można malować na ścianie komponować muzykę.

„Interaktywny Plac Zabaw” pokazywany był już w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na potrzeby Zachęty Paweł Janicki stworzył premierową instalację „Bopi”. Wokół ekranu ułożonego na podłodze umieścił przedmioty, w które można uderzać rękami. Wystukując rytm, widz tworzy muzykę i obserwuje, jakie obrazy ukazują się na ekranie.
W Zachęcie zostanie zaprojektowana premierowa instalacja „Bopi”. Dźwiekową instalację może bawić się kilka osób równocześnie.


 


„Publiczność reagowała na te instalacje dosyć żywiołowo- powiedział Polskiemu Radiu Paweł Janicki , kurator wystawy. Myślę, że dorośli mogą bawić się równie dobrze. Ze względu na to, że w przeciągu całego życia nabyli dużo bloków, mają okazję by się ich pozbyć”.

„Interaktywny Plac Zabaw" jest autorskim projektem dwóch młodych artystek: Dominiki Sobolewskiej i Patrycji Mastej, które we współpracy z Pawłem Janickim (z Centrum Sztuki WRO)rozwinęły swoją wcześniejszą wystawę stworzoną głównie z myślą o najmłodszych widzach o interaktywny charakter.

Wystawę Interaktywny Plac Zabaw można ogladać do 26 kwietnia 2009 w warszawskiej Zachęcie.

Po zamnknięciu wystawy w Warszawie Interaktywny Plac Zabaw będzie można odwiedzać we Wrocławiu podczas Biennale WRO )9 edycji Małego WRO, skąd wystawa pojedzie m.in. do Szczecina, Poznania, Krakowa.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tour de pologne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2009 13:00
nowy keret --- piekło rzeczy --- pisuk na prawym brzegu --- nieobojętny świat --- robótki ręczne --- kobiety w czerni i bieli --- sprzedam połowę bliźniaka (podejście drugie) --- long gone --- george dorn screams na żywo w studio
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta w 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 08:32
Zachęta zamknęła rok 2009 dość mocnym akcentem. Wszystko za sprawą wystawy "Zbigniew Libera. Prace 1982-2008", która była pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawą prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej. Rok 2010 zapowiada się równie ciekawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płeć w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 10:36
Najnowsza wystawa w Zachęcie nosi tytuł "Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej". Zobacz galerię!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń