Kultura

Wizualna medytacja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 06:13
W Centum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Isaac Julien prezentuje pięciokanałową instalację wideo "WESTERN UNION: small boats", która stanowi refleksję na temat kosztów społecznych migracji zarobkowej do Europy. Praca jest jednocześnie dialogiem z klasycznym dziełem filmowym Viscontiego pt. Lampart.

Inspiracją do powstania instalacji „Wester Union: small boats“ był „Lampart”,  arcydzieło Lucchina Viscontiego z 1963 roku. Akcja filmu rozgrywa się na Sycylii w latach 60. XIX wieku. Głowa możnego rodu sycylijskiego Fabrizio Salina w zetknięciu z niższymi klasami stopniowo traci wpływy. Zdaje sobie sprawę z tego, że musi zaakceptować zachodzące zmiany. „ Nie bez powodu w swojej pracy wykorzystałem pewne motywy z tego filmu- powiedział podczas konferencji prasowej Issac Julien. . Uważam, że świat księcia reprezentuje pewien ideał. Przeniosłem to zjawisko na plan współczesny . Tematem mojej pracy, jest współczesna Europa. Ważne jest to w jaki sposób te dawne wydarzenia wpływają na dzisiejszy obraz tego kontynentu. Efekty traumy widoczne są nie tylko w ludziach, ale i architekturze, pomnikach”.


Główne pytanie, które stawia praca Issaca „Wester Union: small boats“ brzmi: jaki wpływ na dzisiejsza Europę wywierają migracje. Pytanie stawia powołując się na to, co dzieje się na Sycylij czy Lampedusie. Ta pierwsza oddalona jest od północnej Afryki o zaledwie 100 mil. Wielu, zwłaszcza Libańczyków, ucieka ze swojego kraju przed wojną i głodem. Uciekają przez Morze Śródziemne. Odbijają od brzegu na większych statkach , a następnie na środku morza przenoszeni są na mniejsze łódki, w których dryfują całymi dniami. Nadzieję na lepsze, życie otrzymują nieliczni, wielu z nich dopiero w niebie.

 

O tym, by zająć się tematem migrantów  Issac myślał od długiego czasu. Samo zbieranie materiałów twórcom blisko cztery lata. Wiele z nich pochodziło z wiadomości, doniesień prasowych, archiwów. Blisko rok trwało załatwienie wszystkich formalności, uzyskanie pozwolenia na wejście ekipy filmowej na Lampedusę. Przed rozpoczęciem pracy właściwej nad filmie, urzędnicy cofnęli wcześniej wydane pozwolenie, na filmowanie. Ostatecznie ekipa mogła zatrzymać się przez 10 dni. I jak wspominał(podczas konferencji prasowej) Issac duża cześć ekipy nie rozumiała tematu, ani tego o co w nim chodzi. Wspólny język, tradycyjnie, znalazł ze swoją operator Niną Kellgren z którą współracuje od dwudziestu lat.

 

 


Wystawa będzie składała się z pięciokanałowej projekcji oraz prezentacji monumentalnych 3 metrowych light-boxów z cyklu WESTERN UNION: small boats. Praca jest ostatnią częścią trylogii instalacji audiowizualnych, na które składają się True North (2004) oraz Fantôme Afrique (2005). Część tej ostatniej projekcji - Phantôme Creole - była pokazywana w CSW w 2006 w ramach wystawy Touch My Shadows. Nowe media z Kolekcji Goetz i została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.

Instalacja wypełni przestrzeń Galerii 2, zajmując cztery sale o powierzchni ponad 400 m kw.
Używając zaawansowanych technologii - dźwięku przestrzennego 5.1, montażu filmowego i choreografii, artysta tworzy kolaż dźwięku i obrazu, który składa się na niepowtarzalną dynamiczną wideo-instalację.


Zamknięcie wystawy zaplanowano na 14 czerwca 2009 roku.

 

Obejrzyj galerię

 

 

''

 

 

 

 

 

 

''

 

 

''

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schizma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 11:09
Lata 90. to czas, który oceniamy dziś bardzo różnie. Możemy się spotkać z wieloma skrajnie różnymi ocenami pierwszej dekady wolności, Trzeciej RP. Czas po ’89 to również kolejna próba nowej definicji sztuki, artysty. Ten problem na wystawie „Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych” postanowił pokazać kurator wystawy, Adam Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie Roni Horn

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 14:57
W CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace Roni Horn. Zobacz galerię zdjęć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jul w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 13:00
jul --- wystawa --- sąsiedzi --- sens/ces --- czecho-słowacja --- święci osiedlowi --- abstrakcja negatywna --- nie śpią tylko duchy --- short waves --- łódźbój --- kino palestyna
rozwiń zwiń