Kultura

Pożegnanie „Bitwy pod Grunwaldem”- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2009 11:16
Jeszcze tylko przez trzy najbliższe dni w Teatrze Studio będzie można oglądać „Bitwę pod Grunwaldem” w reżyserii Marka Fiedora. Od 5 lutego spektakl znika z afisza. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia.

 

„Bitwa pod Grunwaldem” Tadeusza Borowskiego należy do cyklu "Opowiadań oświęcimskich". Akcja dramatu obejmuje jeden dzień z życia dipisów (takie określenie stosowali alianci w stosunku do osób, które na skutek wojny znalazły się poza granicami swojego kraju, a w ich sercach mocno wyryta była tęsknota za ojczyzną). Ocenia się, że pod koniec 1945 roku w takich obozach na terenie Niemiec przebywało ponad 7 milionów osób, w tym około milion Polaków. Kontrolę nad nimi sprawowali Amerykanie. To, co w szczególny sposób obserwuje Borowski i co w spektaklu Fiedora można uznać za wyostrzony wątek, to stan psychiczny Polaków, którzy nie wyciągnęli żadnych wniosków z przeszłości i nadal są w stanie przekroczyć wiele granic by przetrwać. „Brat nadal jest w stanie utopić brata w łyżce wody. Nie jest w stanie podzielić się posiłkiem. Wojna wypleniła z ludzi wiele uczuć”- pada w spektaklu. Tak wygląda obóz dipisów.

„Ciągle zadziwia mnie i porusza mnie sparwa poruszona w tekście Borowskiego. Jest to spojrzenie na rzeczywistość powojenną po budowę nowego łady europejskiego, który jak stwierdza główny bohater buduje się na takich samych zasadach jak ład totalitarny"- mówi Marek Fiedor.

 

Prapremiera spektaklu odbyła się 12 stycznia 2008 roku.

"Myślę, że wszyscy, którzy nie mieli okazji go jeszczcze zobaczyć mają ostanią szansę. Myślę, że nie będą mieli poczucia straconego wieczoru"- mówi Marek Fiedor.

Na scenie występują m.in.: Monika Obara, Krzysztof Skonieczny, Piotr Bajor (gościnnie), Jacek Król, Krzysztof Strużycki, Janusz Stolarski, Dominik Bąk, Stanisław Brudny, Mirosław Zbrojewicz, Karol Wróblewski, Robert Majewski.

(mz)

KONKURS:

Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na spektakl w dniu 4 i 5 lutego.
Pytanie konkursowe brzmi: Jaki tytuł nosił film Andrzeja Wajdy, który powstał na podstawie opowiadania „Bitwa pod Grunwaldem”?
Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz termin wybranego spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Nienasycenie" w Studio

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 12:27
W warszawskim Teatrze Studio trwają ostatnie próby przed polską prapremierą „Ninasycenia” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl reżyseruje Tomasz Hynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tischner schodzi z wyżyn - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2009 10:09
"Filozofia po góralsku" to książka niemal legendarna. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. Za równie udane można uznać przełożenie tekstu na język teatru przez Irenę Jun i Wiesława Komasę. Spektakl „Filozofia po góralsku” ponownie wraca do repertuaru Teatru Studio. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszen
rozwiń zwiń
Czytaj także

WYGRAJ BILET na "Nienasycenie"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 07:58
29 października, na Dużej Scenie Teatru Studio, odbyła się polska prapremiera „Ninasycenia” według powieści Witkacego. Spektakl wyreżyserował Tomasz Hynek. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obrock" - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 08:41
Do repertuaru Teatru Studio powraca spektakl w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza - "Obrock". Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń