Na 85 lat Polskiego Radia składa się mnóstwo wspomnień pracowników, całe lata przepracowane przez spikerów i aktorów spektakli radiowego teatru.
Jubileuszowa wystawa "Tu Polskie Radio 1925-2010" to kilkaset fotografii i pamiątek podarowanych przez pracowników Polskiego Radia. Wystawa udowadnia, że nie ma radia bez oddanych mu całym sercem ludzi.
Naszą, jubileuszową wystawę do 17 października można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Zgromadzono tam ogromną liczbę eksponatów, są nagrania pierwszych radiowych dźwięków, archiwalne plakaty reklamujące radio i nagrania kroniki filmowej.
Wystawa „Tu Polskie Radio 1925-2010” rozpoczyna się bardzo współcześnie, od prezentacji najnowocześniejszych dźwiękowych technologii. W tym miejscu można się dowiedzieć, czym jest radio na wizji i jak brzmi dźwięk wielokanałowy. Blisko siebie stoją cyfrowe odbiorniki i pierwsze drewniane radia.
Fotografie i archiwalne dokumenty opowiadają historię Polskiego Radia od początków w latach 20-tych ubiegłego wieku do teraz. Polskie Radio udostępnia podobne kalendarium na stronie www.polskieradio.pl/85/kalendarium.
Niejeden eksponat na wystawie wart jest obejrzenia. Z dbałością o detale odtworzono studio, w którym pracowali imitatorzy dźwięków wspomagający aktorów przy nagrywaniu pierwszych słuchowisk w latach 20-tych. Muzeum Powstania Warszawskiego wypożyczyło replikę radiostacji Błyskawica, którą posługiwało się powstańcze radio.
W tej części wystawy znajdą się też dokumenty obrazujące powstawanie przed wojną w Polsce radiostacji regionalnych. Interesujące są pierwsze dziecięce podręczniki tłumaczące korzyści płynące z nowego, radiowego medium.
Osobna część poświęcona jest działalności radiowej orkiestry, chóru oraz radiowego teatru. Dokładnie odtworzone zostało miejsca pracy dźwiękowców imitujących odgłosy w trakcie spektakli polskiego radia w dwudziestoleciu międzywojennym. Zainteresowanie wywołują liczne instrumenty muzyczne pochodzące z tamtego okresu.
W związku z jubileuszem i wystawą n Zamku Królewskim do Polski wrócił portret Zygmunta Chamca. Podarował go mieszkający w Wielkiej Brytanii wnuk założyciela Polskiego Radia.
Portret Zygmunta Chamca
Legenda Polskiego Radia - Bohdan Tomaszewski na otwarciu wystawy