Kultura

Robótki ręczne i artystka-feministka

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 14:54
W Warszawie trwa monograficzna wystawa Anette Messager. Artystka całą swoją twórczość poświęciła walce ze stereotypami, które dotykają kobiet.
Audio

Anette Messager w swoich sfeminizowanych pracach wykorzystuje  tradycyjne robótki ręczne.

- Ze stereotypami walczy w prosty, ale trudny do wprowadzenia do sztuki sposób, przy pomocy klasycznych, używanych przez kobiety technik - opowiada kuratorka wystawy Anna Tomczak.

W swoich pracach porusza tematy oczekiwań wobec kobiet - pań domu, przyszłych matek. W fotografiach bada ciało ludzkie, wyzbywa go kontekstu kulturowego i tworzy z niego kolaże.

Anette Messager często odwołuje się do dziecięcej estetyki, jej wyszywane i haftowane prace są bardzo kobiece, kolorowe i delikatne. Dopiero przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że instalacje balansują na granicy makabry.

Twórczość francuskiej artystki charakteryzuje także łączenie różnych technik, pozornie do siebie nie pasujących (np. fotografii, akwareli i formy materiałowych).

- Dla mnie liczy się nie idea i problem, ale sposób, w jaki się o niej opowiada, dopiero idea, ubrana w odpowiednia formę nabiera znaczenia - mówi artystka.

Na wystawie znajduje się instalacja artystki "Przyjemność-nieprzyjemność". Cała przestrzeń, w której w Zachęcie znajduje się ta praca, jest wypełniona kolorowymi poduszkami i fotografiami.

- Chciałam nadać tej pracy postać lasu, umożliwiającą widzowi spacer wśród tych obiektów. Nie chciałam, by wyglądało to tak, jak zazwyczaj w muzeum, gdzie wystawianych eksponatów nie wolno dotykać. Widz odbywa taki niecodzienny spacer wokół wyszywanych organów ludzkiego ciała, fotografii przedstawiających części ludzkiego ciała - tłumaczy Anette Messager.

Wystawa "Annette Messager. Na pokaz (Faire parade)" potrwa w warszawskiej Zachęcie do 14 listopada.

Audycję "Wybieram Dwójkę" przygotowała Justyna Piernik, o wystawie z jej autorką oraz kuratorką, Anną Tomczak, rozmawiała Monika Pilch.


Zobacz więcej na temat: pierniki Warszawa wystawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zachęta w 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 08:32
Zachęta zamknęła rok 2009 dość mocnym akcentem. Wszystko za sprawą wystawy "Zbigniew Libera. Prace 1982-2008", która była pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawą prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej. Rok 2010 zapowiada się równie ciekawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystkie stworzenia duże i małe"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 11:53
Zapraszamy na reportaż ze stołecznej Zachęty.
rozwiń zwiń