Kultura

Symbolika spod pędzla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:00
Malarskim trendem Młodej Polski była symbolika. Ulubionym tematem artystów tworzących w latach 1980-1918 były ludowe legendy i mistycyzm.
Audio
  • Rozmowa z prof. Ireną Kossowską i dr Łukaszem Kossowskim

Symbolizm jest pojęciem nieuchwytnym. Podobnie jak nieuchwytnym pojęciem jest sam symbol.

- Symbolizm jest szczególnym przypadkiem sztuki symbolicznej - stwierdziła profesor Irena Kossowska, historyk sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas "Wieczoru Naukowego” goście, którzy są autorami albumu "Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska" próbowali wytłumaczyć słuchaczom czym jest symbolizm i jaką rolę pełni w sztuce.

Sztuka symboliczna, to sztuka która przekracza barierę doczesności i materialności życia codziennego. Skierowana jest ku transcendencji, czyli ku niematerialnej, nieuchwytnej rzeczywistości. Sztuka sybiliczna dąży do zbliżenia się do absolutu i próbuje uchwycić istotę ludzkiego bytu.

- W dziejach ludzkości pełniła ona funkcje religijne, rytualne , magiczne, przez to dążyła do okiełznania sił natury, była środkiem poznania ludzkiej natury - mówiła Kossowska.

Początki symbolizmu sięgają końca XIX wieku. Najpierw pojawił się we Francji w kręgu poetów i pisarzy. Stosunkowo szybko symbolizm importowano do malarstwa.

Polski symbolizm w dużej mierze kształtowały uwarunkowania historyczne.

- Podstawową kwestią w tym czasie było zniknięcie kraju z mapy Europy - opowiadał dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury w Warszawie.

Najistotniejszym rysem polskiego symbolizmu było szczególnego rodzaju pesymizm.

- Cień niewoli narodowej padł na sztukę tego okresu - tłumaczył gość "Wieczoru naukowego".

Wędrówkę po charakterystycznych dla polskiego symbolizmu motywach mrocznych pejzaży i tematach legend ludowych, śmierci i mistycyzmu wraz z gośćmi "Wieczoru naukowego" odbyła Katarzyna Jankowska. Udział w rozmowie na temat symbolizmu wzięli: prof. Irena Kossowska- historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury w Warszawie. Goście są autorami albumu "Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Skradziony Munch

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 13:23
W Oslo skradziono w nocy dzieło znanego norweskiego malarza Edwarda Muncha. To litografia pod tytułem "Opowieść" lub "Historia". Jej wartość wynosi około miliona złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Memling i małe dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 23:23
Szkic do portretu Aleksandry Waliszewskiej, młodej malarki, która inspirację czerpie od dawnych mistrzów i z mrocznych pokładów wyobraźni
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoks Boscha

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 22:30
Obrazy niderlandzkiego malarza są reprodukowane równie często jak Leonarda da Vinci i Rembrandta.
rozwiń zwiń