Kultura

Muzea nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 09:00
Technika już dawno przekroczyła progi muzeów i różnego rodzaju placówek edukacyjnych.
Audio

- Korzysta się z tego po to, żeby sprawić, by edukacja była interaktywna – stwierdził podczas rozmowy z redaktorem Pawłem Wojewódką - dyrektor Muzeum Historii Polski - Robert Kostro.

Interaktywna, czyli pozwalająca przeprowadzać operacje na obiektach. Dotykać ich, słuchać, oglądać czy nawet konstruować.

- Czyli nie taka, że oglądamy jakieś rzeczy w gablotce i podziwiamy je z daleka – tłumaczył dyrektor Muzeum Historii Polski.

Podczas rozmowy na antenie Jedynki stwierdził także, że obecnie istnieją dwa typy instytucji muzealnych, które szeroko korzystają z zasobów techniki. Jednym są eksploratoria, czyli miejsca, gdzie właściwie nie występują eksponaty o charakterze zabytkowym.

- Drugim typem są muzea interaktywne, narracyjne, gdzie występują obiekty o charakterze zabytkowym, ale oprawione w odpowiedni sposób – mówił Kostro.

Dyrektor, który był gościem Jedynki podkreślił, że wprowadzanie elementów interaktywnych nie zawsze jest potrzebne i sprawdza się jedynie w niektórych przypadkach. Jako przykład podał muzea historyczne, które dzięki multimediom mogą lepiej opowiadać historię.

- Technika umożliwia przeniesienie się w czasie – wymieniał walory multimedialności dyrektor.

Dodał jednak, że trzeba uważać, by technika i wszelkie związane z nią gadżety nie zagłuszyły przekazu.

- Widz może wyjść  z muzeum z jakimś rozedrganiem, że właściwie dużo różnych sztuczek zobaczył, ale nie wiadomo czemu to służy – stwierdził.

Zauważył także, że nowoczesność nie polega na interaktywności.

- Jest takie muzeum Tate Modern w Londynie, które nie jest nowoczesne przez to, że jest interaktywne, tylko przez to, że zostało inaczej skomponowane. Sale są poustawiane tematycznie, do tego jest doskonała oprawa dydaktyczna w postaci komentarzy i filmów – opowiadał Robert Kostro.

Dyrektor zdradził także plany związane z Muzeum Historii Polski. W rozmowie z redaktorem Wojewódką powiedział, że będzie ono super lekcją historii. Lekcją z wykorzystaniem najnowszej techniki.

Aby wysłuchać całej rozmowy z dyrektorem Muzeum Historii Polski, wystarczy kliknąć "Robert Kostro" w boksie "Posłuchaj".

 

(mb)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Powstaje gmach CNK

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 11:54
W Warszawie ruszyła budowa gmachu Centrum Naukowego Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 22:10
To muzeum nie ma jeszcze siedziby, ale już działa pełną parą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo eksperymentów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:00
5 listopada nastąpi otwarcie Centrum Nauki "Kopernik" - interaktywnej instytucji edukacyjnej. Polskie Radio jest patronem tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dotykajcie eksponaty. Wytrzymają!"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:27
Piotr Kossobudzki na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia zachęcał do dotykania eksponatów w Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najciekawsze muzea

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 07:00
Muzea, w których nie tylko można, ale wręcz trzeba wszystkiego dotknąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koperta, którą warto mieć

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:00
EMMA PAK nie tylko przyciąga wzrok oryginalną grafiką, ale przede wszystkim wypełniona jest po brzegi informacjami ze świata kultury.
rozwiń zwiń