Kultura

Wewnętrzna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 12:03
W Poznaniu powstał Sztab Antykryzysowy na Rzecz Poznańskiej Kultury, który chce odrodzić kulturę w tym mieście.
Audio

Powodem powstania Sztabu stała się nieoczekiwana porażka Poznania w eliminacjach do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, przygotowania do poznańskiego Kongresu Kultury w 2011 r., niedawny protest ludzi kultury tego miasta przeciw wiceprezydentowi Sławomirowi Hincowi oraz przekonanie poznaniaków, że mogą stać się liderem przemian w zarządzaniu kulturą i wzorem dla innych samorządów.

Prowadzący audycję "Rozdroża kultury" Andrzej Matul zaprosił do studia: Annę Hryniewiecką, zastępcę dyrektora Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Małgorzatę Mikołajczak, współzałożycielkę federacji madeinpoznan.org , Adama Ziajskiego założyciela i lidera teatru "Strefa Ciszy" i Wojciecha Juszczaka, organizatora festiwali jazzowych i prowadzącego galerię "Oko/ Ucho".

Goście programu tłumaczyli, że porażka Poznania w konkursie stała się generalnym impulsem, który spowodował, że całe poznańskie środowisko skonsolidowało się wokół idei odnowy kultury w tym mieście.

Według nich był to efekt dłuższego stanu, w którym znajdowała się kultura w Poznaniu. Wyrazili przy tym ambicję, by zdiagnozować źródła kryzysu i zacząć działać, by ostatecznie "wyjść na prostą".

Przedstawiciele poznańskiej kultury stwierdzili, że należy zmienić nasze myślenie o kulturze, a może tego dokonać tylko przeprowadzona przez całe środowisko "wewnętrzna rewolucja".

Podkreślali, że obecnie kultura w tym mieście postrzegana jest w kategoriach ekonomicznych i promocyjnych. Potrzebne jest zaś ponowne usytuowanie jej w kontekście społecznym.

Goście radiowej Jedynki poruszyli problem braków infrastrukturalnych w kulturze,  problem edukacji i finansowania.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Wewnętrzna rewolucja" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Moda na naukę języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 08:55
Skończyły się czasy, kiedy to wyłącznie obcokrajowcy-filologowie uczyli się naszego języka, teraz chcą go poznać przyszli biznesmeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Partie mogą przeżyć za mniej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 18:30
Sławomir Neumann (PO): Uważamy, że w 2012 i 2013 roku, kiedy nie ma wyborów, partie mogą przeżyć za znacznie mniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrzeba większego finansowania

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 19:39
Barbara Kudrycka (minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego): Ten rok był bardzo dobry dla nauki polskiej.
rozwiń zwiń