Kultura

Kultura jest cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:00
O działalności Narodowego Instytutu Audiowizualnego mówi jego dyrektor Michał Merczyński.
Audio
  • Michał Merczyński: Kultura jest środowiskiem, w którym funkcjonuję w sposób normalny i naturalny.

- Moje życie zawodowe jest moją pasją. Jestem fanem kultury. Jestem uczestnikiem kultury od zawsze i jest to dla mnie najlepsze środowisko. Ale kultura jest też generatorem zadań dla nas - nie tylko w formie spędzania czasu. Ma ona ważną funkcję edukacyjną, gospodarczą i społeczną - mówił Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w rozmowie z Hanną Marią Gizą.

W pierwszej części rozmowy Michał Merczyński opowiadał o działalności Instytutu. Po pierwsze, trwa wieloletni program "Digitalizacja Plus", po drugie Instytut ma nową siedzibę (Wałbrzyska 3/5), wreszcie NInA realizuje program kulturalny związany z polską prezydencją w UE.

Pobocznym, ale istotnym wątkiem dyskusji były aspekty fianasowe. Kultura, przypomniał nasz gość, jest ważnym działem gospodarki: według badań prowadzonych w Unii Europejskiej w 2003 roku obrót przemysłu samochodowego w Europie był niższy, niż obrót przemysłu kultury w ówczesnych krajach Unii.

Misja Instytutu, mówił Michał Merczyński, polega na digitalizacji archiwów polskiej kultury - jeśli się tego nie zrobi, to w ciągu najbliższych 20 lat te archiwa znikną. Digitalizacja trwa na całym świecie, jest to bowiem jest konieczność. W Polsce powstają obecnie zręby systemu digitalizacji zasobów kulturalnych. Dwójka i TVP Kultura ściśle współpracują przy niektórych ważnych projektach jako najbardziej misyjne media w Polsce. Bardzo dobry stan archiwów analogowych tych instytucji nie zwalnia jednak od obowiązku digitalizacji. 

Warto wspomnieć, że dzieła są przy okazji digitalizacji rekonstruowane. Używany jest najlepszy obecnie dostępny format zapisu. Wedle dyrektora Merczyńskiego nic jednak nie zastąpi taśmy światłoczułej. I tak, na przykład, film "Do widzenia, do jutra" został zrekonstruowany i zdigitalizowany, a następnie z cyfrowego zapisu zrobiono kopię na taśmie 35mm.

Ważnym wydarzeniem 2011 roku będzie Kongres Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu w ramach prezydencji Polski w UE. Jednym  z wielu dyskutowanych tematów tematów będzie problem praw autorskich w internecie.

W 2011 roku uruchomiona zostanie NInAteka, w założeniu mająca udostępniać w Internecie zdigitalizowane archiwa. Publikacje w Internecie borykają się jednak z problemem praw autorskich. Zdaniem Michała Merczyńskiego te dzieła, które powstają dzięki środkom publicznym, powinny być dostępne w sieci bezpłatnie. Takie rozwiązania istnieją w krajach skandynawskich.

Powołany 1 kwietnia 2009 roku Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) specjalizuje się w systematycznej digitalizacji i koordynacji programu rejestrowania i zachowania najbardziej wartościowych zjawisk kultury polskiej.  Misją Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest także upowszechnianie dostępu do zrekonstruowanych i zapisanych cyfrowo materiałów tworzących dziedzictwo kulturowe.

 

Gość Hanny Marii Gizy odpowiadał też na pytania słuchaczy. 

Aby wysłuchać rozmowy z Michałem Merczyńskim, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ożyw kulturę!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:41
Czas uwolnić kulturę od urzędników, ograniczeń prawnych i braku wolnego dostępu do sztuki. Pomoże w tym warszawska konferencja “Kultura 2.0, kultura odnawialna”.
rozwiń zwiń