Kultura

Uczniowie i nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 11:10
Dwie wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi poruszają temat bezpośrednich odwołań kontynuacji i związków między artystami lat 70., a młodym pokoleniem twórców.
Audio
  • Łukasz Ronduda opowiada o wystawach w ms w Łodzi

Wystawa "Bodzianowski/Konieczny/Uklański/Warpechowski" to ekspozycja uczniów i nauczycieli, prezentacja tego, co ich łączy, a co dzieli. Marek Konieczny i Zbigniew Warpechowski to artyści polskiej awangardy lat 70., twórcy radykalni, których prace nigdy nie znalazły się ani w muzeach, ani w podręcznikach historii sztuki - tłumaczy Łukasz Ronduda, kurator ekspozycji, który był gościem Poranka Dwójki. Z ich prac i doświadczeń korzystali młodzi, znani współcześni artyści Piotr Uklański i Cezary Bodzianowski - dodaje.

Ekspozycja "tłumaczy młodych i przypomina starych". Marek Konieczny i Zbigniew Warpechowski w swej twórczości zadawali pytania o istotę sztuki. - W latach 70. artysta nie mógł tworzyć bez zadania tego pytania - wyjaśnia Ronduda. Młodzi artyści dziś zadają bardziej konkretne, szczegółowe pytania o mody, trendy, aktualny świat. Tę ewolucję podstawowych pytań zadawanych przez twórców pokazuje łódzka ekspozycja.


/


Druga wystawa, która zostanie otwarta dziś w Łodzi, nosi tytuł "Warpechowski/Dawicki". Jest to wspólna prezentacja prac Oskara Dawickiego i Zbigniewa Warpechowskiego, ucznia i mistrza. Pokazuje wyraźnie motyw następstwa mistrz - uczeń. Ekspozycja "Warpechowski/Dawicki", polegająca głównie na konfrontacji prac tych dwóch artystów, wprowadza koncepcję wspólnego czasu, w którym różnice chronologiczne znikają i zostają zastąpione przez specyficzną symultaniczność obrazów - mówi Łukasz Ronduda.

W sali ms w Łodzi prezentowany jest performance Warpechowskiego "Kamień i piórko", zarejestrowany na wideo, o którym Dawicki opowiadał, że to właśnie dzięki niemu został artystą. Jak się okazało podczas organizacji wystawy w ms, taki performance nigdy nie istniał, został sklejony przez Dawickiego z licznych wspomnień o pracach mistrza. Na prośbę Dawickiego Warpechowski zrealizował projekt, a jego efekt można oglądać na wystawie. Aby dowiedzieć się więcej na temat performancu "Kamień i piórko" oraz szczegółach obu wystaw, należy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Wernisaże obu wystaw odbędą się 22 lutego w ms w Łodzi.

(pj)

Zobacz więcej na temat: boks Łódź mod wystawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Krajobraz po bitwie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 09:00
Festiwal Łódź Design prezentuje przedmioty, które są prawie niezgodne z prawami fizyki i jednocześnie jak najbardziej funkcjonalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeoczone artystki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 11:08
Dlaczego w przeszłości mieliśmy tak mało wybitnych artystek? Dlaczego ich prac nie ma w muzeach? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wystawa "Przeoczenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Takiej sztuki tylko z latarką szukać!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:40
Zwiedzający łódzką wystawę "Brzuch Atlasa" dostają latarkę i w zupełnych ciemnościach szukają sztuki nieobliczalnej.
rozwiń zwiń