Kultura

Chudy wędruje po Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 08:51
Czarno-białe fotografie Joanny Chudy zabierają nas w podróż po codzienności mieszkańców Górnego Śląska.

Całkiem niedawno zapraszaliśmy naszych czytelników na fotograficzną wędrówkę śladami śląskich fabryk, a już dziś w warszawskiej Galerii Obok ZPAF odbędzie się kolejny wernisaż fotografii związanych z tym regionem.

Tym razem na wędrówkę po ulicach miast i górniczych osiedli współczesnego Górnego Śląska zaprasza Joanna Chudy. Ekspozycja "Śląski Ulisses" pokazuje ponad 30 czarno-białych fotografii. Stanowią one bardzo osobistą opowieść o życiu codziennym mieszkańców Śląska, o bytowaniu w górniczych osiedlach, które powoli odchodzą do przeszłości. Nie jest to jednak fotoreportaż ani realistyczny obraz śląskiej rzeczywistości. To wizja Śląska pełna symboli i metafor.

Jak mówi kurator wystawy Anna Wolska - Autorka zdjęć niczym James Joyce prezentuje skrawki codzienności, które działają na widza dowolną grą skojarzeń. Zdaniem zaś Joanny Chudy, Śląsk - w swoim bogactwie, różnorodności i kontrastowości - kryje obrazy podobne do tych, jakie jawiły się bohaterowi osadzonej w realiach Dublina powieści Jamesa Joyce'a. Sposób, w jaki Joyce napisał "Ulissesa", stał się dla artystki kanwą i inspiracją do sfotografowania Śląska.

Każda z prac to oddzielna opowieść, tryptyk, składający się z trzech nie powiązanych ze sobą fabułą fotografii. Widz może się tylko domyślać pewnych zależności i relacji między kolejnymi zdjęciami. Tę wielowątkowość podkreśla dodatkowo użycie przez autorkę różnorodnej formy - od zdjęć paradokumentalnych, nastrojowych portretów po zdjęcia impresjonistyczne, niepokojące w formie, dynamiczne dzięki np. grze świateł.
Według Wolskiej, czarno-białe kompozycje zdjęć w kilkunastu tryptykach uwydatniają w swych kontrastach niezwykłą, magiczną wręcz aurę fotografowanych miejsc i postaci.

Artystka historię Śląska opowiada prostymi, codziennymi obrazami, które kontrastują z impresjonistyczną formą jej prac. Założeniem projektu było wykonanie fotografii w tradycyjnej czarno-białej technice, przy użyciu średnioformatowego aparatu fotograficznego, a także fotokastu wzbogaconego ścieżką dźwiękową.

Joanna Chudy jest absolwentką ASP w Krakowie (2002) oraz PWSFTviT w Łodzi, w której pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego uzyskała dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej (2009). W 2009 roku rozpoczęła studia doktoranckie ze specjalizacją fotografia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

Wystawa będzie czynna do 18 marca.

(PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

NN, czyli Niedenthal nieznany

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 16:31
Fotograf wielkich wydarzeń politycznych i społecznych, równie chętnie robił zdjęcia zwykłej, szarej codzienności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie statki widmo i indyjskie fotografie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:00
Budowane w polskich stoczniach okręty, kończą życie na ogromnym, indyjskim złomowisku. Zobacz niezwykłe zdjęcia z wystawy "Global Prosperity".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf, który od kobiety wolał aeroplan

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:00
Przekonaj się jak wyglądał świat w latach 20-tych, kiedy dopiero zaczynały latać pierwsze pokraczne aeroplany, a na drogach szalały nieobliczane automobile.
rozwiń zwiń