Miałoby to zapobiec nazywaniu obozów zagłady polskimi. - Nie chodzi tu o pojedynczą akcję, ale pewną konsekwencję w walce, która staje się coraz bardziej skuteczna - powiedział w "Salonie Politycznym" Trójki minister Zdrojewski.
Jak twierdzi minister, w różnego rodzaju środkach przekazu na całym świecie pojawiają się informacje, w których używany jest fałszujący historię zwrot "polskie obozy koncentracyjne". By temu przeciwdziałać, Zdrojewski zaapelował do władz muzeów zorganizowanych w byłych obozach o zmienę końcówki ".pl" w adresie internetowym.
Minister zwrócił się z tą prośbą do dyrektorów placówek już kilka miesięcy temu, by zapobiec działaniu tzw. "piratów domenowych", którzy mogliby wykupić odpowiednie domeny i żądać dużych pieniędzy za nie.
Wg niego, te kilka miesięcy umożliwiło wykupienie domen przez szefów placówek. - Były takie, które kupiły domeny - zaznaczył, dodając że np. "zapobiegliwy dyrektor Muzeum Stutthof wykupił pięć domen, z których teraz może wybierać".
Muzea zmieniają domeny
Jedna z domen została zmieniona natychmiast. Chodzi o Państwowe Muzeum na Majdanku, które końcówkę ".pl" zmieniło już na ".eu".
Zdrojewski przyznał, że w jednym przypadku - Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - najbardziej interesujące domeny zostały wykupione. - Ale nie było to kilka dni temu, tylko kilka lat lub kilkanaście lat temu - podkreślił.
- Niezależnie od tego jaka to będzie końcówka, te osoby, które trafią na naszą stronę i te, które przyjadą do muzeum w Oświęcimiu na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, odwiedzą go z przekonaniem, że był to niemiecki, a nie polski obóz. Z tą wiedzą również stąd wyjadą. Z punktu widzenia pracy u podstaw sprawa końcówki w adresie internetowym nie jest kwestią pierwszorzędną - powiedział rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt.
Prośbę o usunięcie końcówki ".pl" z adresów internetowych minister kultury wystosował do instytucji podległych resortowi kultury: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Stutthof i Muzeum na Majdanku.
Minister zwrócił się też w tej sprawie do marszałków województw, ponieważ niektóre muzea - np. Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach - są podległe właśnie im.
kk