Kultura

Dürer, rybołówstwo i Ptaki (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 11:36
Kolejna rzeźba stanęła przed budynkiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tym razem to dzieło Magdaleny Abakanowicz.

Jedna z ostatnich rzeźb artystki zatytułowana "Ptak" dołączyła do monumentalnych posągów Karla Augusta Haertla przedstawiających Dürera i Michała Anioła oraz "Alegorii rybołówstwa" Christiana Behrensa, już stojących przed Muzeum.

To dzieło powstało w 2005 roku, jako jedno z serii "Ptaki". Jest to pewna odmiana w twórczości Magdaleny Abakanowicz - podczas jej wykonywania artystka zastosowała po raz pierwszy w swojej twórczości spawaną blachę.

Dwa Ptaki są w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ten drugi właśnie wypożyczony jest na czasową wystawę rzeźb na wodzie, która odbywa się w Budapeszcie. Po powrocie z ekspozycji można będzie go podziwiać przed muzeum.

- To wyjątkowo cenna praca, ponieważ jest to jedno z ostatnich dzieł artystki, po nim już nic innego nie powstało – wyjaśnia Mariusza Hermansdorfer dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

"Ptaki" będą prezentowane przed gmachem Muzeum do momentu otwarcia wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł, który mieścić będzie oddział Muzeum - Muzeum Sztuki Współczesnej. Przy nim dyrektor planuje utworzyć Park Rzeźb. Planowany koniec remontu Pawilonu to 2013 roku.

To właśnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się największa w całej Europie kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz. To tu można oglądać słynne na cały świat Abakany, które zrewolucjonizowały sztukę tkaniny i od których rozpoczęła się międzynarodowa kariera artystki. W zbiorach muzeum znajdują się również: cykl Alteracje obejmujący serie prac jak Embriologia, Postaci siedzące, Anonimowe portrety, Tłum. "Ptaki" dopełniają tę kolekcję.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuka oparta na przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:36
Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń