Kultura

Czarno na białym w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 08:30
Od dziś w Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać komiksy i animacje w tej najprostszej znanej formie - czarno-białym rysunku.
Audio
  • Łukasz Ronduda opowiada o wyjątkowości ekspozycji.
  • Łukasz Ronduda opowiada o wartości wystawy i dlaczego należy promować ją w Europie.

"Black and White. Niepoprawny komiks i animacja" to ekspozycja, na którą składają się filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka: radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Prezentowane tu prace, poprzez swoją dosadność, przerysowanie, niekiedy wręcz brzydotę i obsceniczność mają - paradoksalnie - kreować sferę wolności. Jak wyjaśnia jeden z kuratorów wystawy - Łukasz Ronduda: - Grono artystów prezentujących swoje prace jest międzynarodowe, a twórcy pochodzą z całego świata. Prezentowani artyści wywodzą się z różnych obszarów, nie tylko czysto artystycznych - często są to osoby związane z animacją czy komiksem. Posłuchaj: Łukasz Ronduda opowiada o wyjątkowości ekspozycji.

Łukasz Ronduda zwraca uwagę, że wystawa "Black and White. Niepoprawny komiks i animacja" jest jednym z elementów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Posłuchaj: Łukasz Ronduda opowiada o wartości wystawy i dlaczego należy promować ją w Europie.

Na wystawie prezentowane są prace artystów, którzy wywodzą się z subkulturowego politycznego komiksu, animacji czy też karykatury (Robert Crumb, William Kentridge, Dan Perjovschi), klasyków polskiego komiksu politycznego (Marek Raczkowski, Krzysztof Owedyk, Krzysztof Ostrowski), animacji zaangażowanej (Phil Mulloy, Piotr Dumała, Phillipe Grammaticopoulos, Sebastian Diaz Morales). Prezentuje się tu również polityczne animacje i komiksy z Ameryki Południowej (Blu), Rosji (Victoria Lomasko), Izraela (Aya Ben Ron, Yael Bartana) czy też Turcji (Extrastruggle).

Obecna siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie mieści się pod adresem Pańska 3.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni