Kultura

Żywioły Turnera malowane z natury

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 14:04
Był jednym z pierwszych malarzy, którzy zdecydowali się malować z natury. Od 15 października obrazy Williama Turnera można będzie oglądać w Krakowie.

W Muzeum Narodowym w Krakowie po raz pierwszy w Polsce będzie można rozkoszować się widokami chmur, wody, powietrza i ziemi wymalowanymi przez Williama Turnera - największego malarza angielskiego romantyzmu, prekursora impresjonizmu i symbolizmu.

84 prace mistrza malarstwa przyjechały do Krakowa z Galerii Tate, część została wypożyczona z angielskich i amerykańskich kolekcji. Wyboru żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia dokonało Bucerius Kunst Forum w Hamburgu. Jest to niewielki ułamek twórczosci Turnera, który pozostawił po sobie blisko trzydzieści tysięcy prac, z których większość to szkice krajobrazu.

Turner krajobraz malował wprost z natury. Podobną malarską drogę wybrali również  inni malarze angielscy: Samuel Palmer, Richard Parkes Bonington i John Constable, podczas gdy ich francuscy koledzy wciaż pozostawali przy zaangażowanych politycznie obrazach, jak Théodore Géricault czy Eugène Delacroix.

Szczególną rolę w obrazach Williama Turnera odgrywa światło - piszą organizatorzy krakowskiej wystawy. Artysta wielokrotnie twierdził, że jego ideałem jest malowanie czystego światła. John Ruskin, przyjaciel malarza i wielbiciel jego twórczości, w książce "Współcześni malarze w 1843 roku" napisał: Wspaniały w zamysłach - niezgłębiony w wiedzy - w swej potędze jedyny - żywioły mając na skinienie, a noc i brzask posłuszne jego władzy, wysłany jako prorok wszechświata, jawi się wielkim aniołem Apokalipsy, odzianym w obłok, z tęczą na głowie, słońce i gwiazdy dzierżąc w dłoniach.

Zatoka
Zatoka Neapolitańska (gniew Wezuwiusza), ok. 1817 Akwarela na papierze, 17,6 × 28,4 cm, Digital Image © Tate, London 2010

Ogromną rolę w obrazach Williama Turnera odgrywa światło i słońce. Bez problemu określimy dzieła tworzone o świcie, te ogrzane blaskiem południowego słońca czy malowane pod koniec dnia.

Wystawa potrwa do 8 stycznia 2012 roku.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Matejko, Sukiennice i 10 000 zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 17:45
Muzeum Narodowe w Krakowie wróciło do Sukiennic. Od piątku obrazy Matejki, Mechoffera i Chełmońskiego obejrzało 10 000 miłośników sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Krakowie odkupiło "Czerwoną parasolkę"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 18:37
Dzieło za 250 tysięcy złotych kupiono od wnuka Józefa Mehoffera.
rozwiń zwiń