Nowa książka Etgara Kereta na rynku. Tym razem rzecz dzieje się w... niebie dla samobójców.
"Kolonie Knellera" opowiadają o tym (między innymi) jak to główny bohater szuka swej dawnej, ziemskiej, realnej narzeczonej. Ale w miejscu wyjątkowym.
Kolejna zwariowana opowieść najpopularniejszego dziś izraelskiego pisarza "młodego" pokolenia. Trudno nie znaleźć w niej odniesień do skomplikowanej, tragicznej sytuacji miejsca, w którym Keret na codzień mieszka i tworzy.
Zachęcamy, by sięgnąć po "Kolonie..." - razem z Cezarym Polakiem.
www.wab.com.pl
Swoistz warsztat w bytomskiej "Kronice".
Projekt "Piekło rzeczy" jest modelem pracy wyobraźni działającym na zasadzie zachwiania, zaburzenia zwykłej perspektywy kontaktu z przedmiotami. Dążąc do wzbudzenia klasyfikacyjnej konfuzji, próbuje wytrącić widza z bezpiecznej, zhierarchizowanej relacji podmiot-przedmiot. Oczywiście rzeczy - przedmioty istnieją tylko w relacji do nas-podmiotów, jednak czy nie jest kuszącym wykroczenie poza ten zuniwersalizowany wzorzec, wychylenie się ku temu, co nieznane, piekielne, przerażające, natrętnie narzucające się z zewnątrz?
Skomplikowane słowa, a ciekawa akcja - dlatego o wyjaśnienie poprosiliśmy Dominika Kuryłka i Krzysztofa Gutfrańskiego.
http://hellofthings.blogspot.com
www.kronika.org.pl
Maciek Pisuk, autor książki o Paktofonice, tym razej pokazuje swoje zdjęcia. Fotografie Warszawy do zobaczenia w Bielsku-Białej!
Projekt nazywa się "Prawy brzeg" i jest efektem działań artystycznych Maćka w jednym z najbardziej zapomnianych miejsc stolicy. Przy okazji fotografowania zapomnianego, nieuregulowanego brzegu Wisły, poznał bezdomnych, którzy stali się bohaterami jego dokumentu...
Zdjęcia do zobaczenia w Galerii Fotografii B&B, a na wystawę zaprosi sam autor.
www.baturo.art.pl
Ośmiu wybitnych fotografów dla fundacji charytatywnej, pomagającej osobom, mającym problem w kontakcie z otaczającym je światem.
Nazwiska: Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Guerogui Pinkhassov, Patrick Zachmnann oraz Alessandra Sanguinetti. Na zdjęciach będzie można zobaczyć pomoc dzieciom z wadami wzroku, autyzmem, edukację młodych kobiet w Mali, naukę czytania i pisania, a także rozwijanie talentów muzycznych. Część polską, unikatowy na skalę europejską program pomocy dzieciom w wieku 0-3 lat z wadami słuchu "Dźwięki marzeń", sfotografowała wielokrotnie nagradzana Alessandra Sanguinetti.
Do "Yours Gallery" zaprosi Jakub Śwircz.
www.yoursgallery.pl
W warszawskiej "Zachęcie" zadziwiająca i niezwykle ciekawa wystawa.
Chodzi o "Seanse robótek ręcznych" Paula McCarthy'ego i Benjamina Weissmana. Obaj artyści współpracują ze sobą od ponad dziesięciu lat. "Quilting Sessions" to wykonane techniką mieszaną rysunki - obaj przekazywali je sobie podczas wspólnego zasiadania przy stole i wieczornych, zwykłych rozmów.
Do "Zachęty" zaprosi w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury Julia Leopold.
www.zacheta.art.pl
16 marca minie 90 lat od chwili, w której założono... szkołę Bauhaus. Z tej okazji, w Szczecinie, wystawa Guentera Knopa.
"Kobiety w czerni i bieli" to kobiece akty. Gdzie więc połączenie między jego zdjęciami a Bauhausem? Odpowiedź jest prosta - Knop bardzo często inspiruje się w swej pracy Bauhausem i Art Deco.
Do szczecińskiego "Klubu 13 Muz" zaprosi, by kobiety w obiektywie Knopa podziwiać, Krzysztof "Ked" Olszewski.
www.klub13muz.pl
[podejście drugie, tydzień temu zbrakło czasu, przepraszamy!]
W Poznaniu dwaj artyści prezentują swoje najnowsze prace pod zastanawiającym tytułem "Sprzedam połowę bliźniaka".
Norman Leto i Konrad Smoleński pokazują w Galerii Arsenał instalacje, łączące futurystykę z materialnością. Ale skąd tytuł? To proste - z ogłoszenia. A o co chodzi? O połowę domu!
Wszystko wyjaśni Michał Lasota.
www.arsenal.art.pl
Susan Philipsz śpiewa w toruńskich "Znakach czasu".
Oto słowa otoczone przez tajemnicze dźwięki:
Odeszłam już tak dawno już
tak dawno już. Im wspanialsi się zdają
tym większa jej dłoń, aż traci to sens
Dlatego odeszłam już stąd.
Wstawaj i walcz i walcz
musimy rozstrzygnąć ten spór
Wstawaj i walcz i walcz
musimy toczyć tę walkę
O Karolu Liebknecht musimy rozstrzygnąć ten spór
O Różo Luksemburg!
To będzie nasza przysięga
Nie obawiamy się, nie my
Chociaż stajemy do bitwy
Nie obawiamy się, nie my
Bo racja po naszej jest stronie
O Karolu Liebknecht musimy rozstrzygnąć ten spór
O Różo Luksemburg!
To będzie nasza przysięga
Nic więcej, wybierzcie się!
Do Torunia zaprosi Kasia Toczko.
www.csw.torun.pl