Kultura

Wenus Polska 2008

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2008 13:16
„Wenus Polska 2008” to przekorne nawiązanie do kultowych krakowskich wystaw fotografii z lat 70.

.

„Wenus Polska 2008” to przekorne nawiązanie do kultowych krakowskich wystaw fotografii z lat 70.

Przy wejściu na ekspozycję dobiegający z ekranu głos spikera Kroniki Filmowej informuje, że tematem Salonu Fotografii Artystycznej Wenus 71 było: „uchwycenie naturalnego i lirycznego piękna kobiet różnych ras”. Po czym dodaje: „Dziwnym trafem nasz reporter nie zanotował żadnych portretów”. Słynne międzynarodowe wystawy fotograficzne Wenus z lat 70. były bowiem przede wszystkim prezentacjami (mniej lub bardziej) artystycznych aktów.

 „Wenus 2008” jest znacznie bardziej różnorodna. Składają się na nią fotografie i filmy, wykonane przez młodych artystów, parających się różnymi dziedzinami sztuki. Nie brakuje ironii, przekory, niespodzianek. Akty i portrety (nie tylko kobiet), fotografie wnętrz, zdjęcia z wakacji, fotografia z prasy kolorowej i reklamowa, notatniki... Łączy je jedno – każde z nich opowiada swoją historię, jest subiektywną próbą opisu zjawiska „kobiecości”.

Nie chodzi już tylko o ukazanie piękna fizycznego kobiety/kobiet, ale powiedzenie czegoś więcej o ich życiu, aspiracjach, seksualności, macierzyństwie, stosunku do przemijania. I to z różnych punktów widzenia. Tym razem nie tylko mężczyźni patrzą przez obiektyw na kobiety, ale również kobiety obserwują siebie nawzajem. „To ja, widz, jestem odniesieniem każdej fotografii” – mówił Roland Barthes. I jest pewnie tak, że także my widzowie, przeglądamy się w twarzach Wenus 2008.

Wenus 2008 może być przecież także opowieścią o naszych czasach, zdominowanych przez kult młodości i komercję. Szczególnie wyraziście „brzmią” reinterpretacje kobiecych ikon w duchu XXI w. - prace „Nadia 1” Joanny Nowek (kobieta „do zjedzenia”, w pozie, przypominającej Maję Goi, z widelcem opartym o łydkę), „Neurenika” Barbary Konopki (nawiązująca do „Narodzin Wenus” Bottticellego, będąca opowieścią o re/konstruowaniu tożsamości) czy bardziej współczesna Marylin Monroe (za pomocą komputerowej transformacji Andrzej Dragan pozwolił jej się zestarzeć, uwalniając ją z pułapki nieskazitelnego wizerunku).

Dzisiaj nikt zdjęć nie wykrada ani nie niszczy w geście oburzenia, jak to niegdyś bywało (wystarczy wspomnieć choćby kradzież 11 fotogramów z wystawy Wenus 70). Oswoiliśmy się z nagością, ale chyba nie do końca uczyniliśmy ją transparentną do przekazywania prawdy na nasz temat. Reaktywacja Wenus w nowych wcieleniach ma zatem, jak mówi kurator wystawy Adam Mazur, „służyć przepracowaniu formy, w jakiej zastygł kobiecy akt w fotografii polskiej”.

„Wenus Polska 2008” to wystawa w ramach polskich prezentacji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Można ją oglądać do 31 maja 2008 r. w dawnej Kuchni Brata Alberta, przy ul. Estery 12 (na krakowskim Kazimierzu).

Na „Wenus 2008” wystawiają swoje fotografie: Wojciech Albiński, Basia Bańda, Anna Bedyńska, Agata Bogacka, Agnieszka Brzeżańska, Aleksandra Buczkowska, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Długosz, Andrzej Dragan, Jan Dziaczkowski, Sławomir Elsner, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska, Michał Jelski, Aldona Kaczmarczyk, Bitch von Kitch/Suka Off, Mikołaj Komar, Kobas Laksa, Ewa Łowżył, Magdalena Luniewska, Magdalena Krajewska, Zuza Krajewska/Bartek Wieczorek, Morgan/Barbara Konopka, Przemysław Matecki, Rafa Milach, Joanna Nowek, Igor Omulecki, Maciej Osika, Patrycja Orzechowska, Radek Polak, Aleksandra Polisiewicz, Maria Przybysz, Konrad Pustoła, Karol Radziszewski, Szymon Rogiński, Jan Smaga, Sędzia Główny, Monika Wiechowska, Artur Wesołowski, Julita Wójcik, Piotr Wysocki, Zorka Project.

Agnieszka Labisko

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kraków w Sankt Petersburgu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:45
W rosyjskim Sankt Petersburgu rozpoczynają się dziś Dni Krakowa. Towarzyszyć im będzie prezentacja ekonomicznego i turystycznego potencjału Krakowa oraz bogata oferta kulturalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea otwierają swoje drzwi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 11:57
Ponad dwadzieścia krakowskich instytucji uczestniczy w organizowanym po raz piąty Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Muzea swoim dobrodziejom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń