Tytuł wystawy brzmi „KREHKY / KRUCHY. Emocjonalny pejzaż współczesnego czeskiego dizajnu”. Głównym produktem czeskiego przemysłu jest szkło i porcelana, a dizajn z przemysłem jest ściśle związany. Dlatego w tych materiałach powstaje najwięcej produktów nowoczesnego wzornictwa.
Na ekspozycji zobaczymy przedmioty bardzo czeskie, czasami, podobnie jak język naszych sąsiadów, skłaniające nas do uśmiechu. Kolejkę elektryczną, wazę, której nie można sfotografować, bo żadne zdjęcie nie odda jej kształtu.
Wystawa również przez swą formę wystawienniczą ma specyficzny kształt. Porcelany i szkła nie odnajdziemy w muzealnych gablotach. Ekspozycja utrzymana jest w formie krajobrazu bieli.
Tytuł ekspozycji nawiązuje nie tylko do materiału, z którego wykonane są małe dzieła sztuki, ale również do kruchości myśli twórczej, swoistego stanu, trudnego do uchwycenia momentu.
Jak piszą organizatorzy wystawy, każdy z czeskich projektantów ma doświadczenie w pracy z ceramiką i szkłem. We wrocławskiej wystawie udział biorą: Pavel Janák, Daniel Piršč, Ludvika Smrčková, Bořek Šípek, Jaroslav Ježek, Olgoj Chorchoj, Milan Pekař, Vratislav Šotola, Whitefruits / Antonín Tomášek, Gabriel Vach, Roman Šedina, Koncern design, Rony Plesl, Anna Kozová, Jiří Belda, Markéta Lisá, Jiřina RiantováJiří Pelcl, Maxim Velčovský.
Wrocławska Galeria "Design" została założona w 1976 roku. Od 1993 roku za jej główne założenie programowe uznano sformułowanie że "najlepsze nawet dzieło artysty (grafika, rzeźba, obraz) nawet ogólnie dostępne w galerii lub w muzeum nie ma tak przemożnej siły oddziaływania na poziom kultury plastycznej społeczeństwa jak estetyczne przedmioty codziennego użytku". Wystawa "KREHKY / KRUCHY" nie jest oczywiście pierwszą wystawą organizowaną z zagraniczną galerią. Galeria "Disign" organizuje cyklicznie wystawy opakowań "Nowe Opakowania", na których prezentowane są prace (głównie artystów z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec) powstałe w ramach Międzynarodowego Konkursu Młodych Projektantów Opakowań, odbywającego się co roku w czeskim Brnie.
Wystawę można oglądać do 16 stycznia. Kuratorami ekspozycji są: Jan Zieliński i Jiři Macek, dyrektor praskiego Designblok.
(pm na podst. Stacji Kultura, Radio Euro)