W uroczystości podpisania aktu przekazania w depozyt do zbiorów polskich kolekcji "Imago Poloniae" uczestniczyli, między innymi, żona kolekcjonera - Maria-Luiza Niewodniczańska oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. 75-letni Tomasz Niewodniczański nie przybył do Warszawy z powodu choroby. Dokument podpisali Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund oraz - ze strony Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury profesor Andrzej Tomaszewski i profesor Gottfried Kiesow.
Tomasz Niewodniczański, który mieszka w niemieckim Bitburgu, w ciągu 40 lat zgromadził ogromną kolekcję archiwaliów i kartografików. Minister Kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślał, że to niezwykła kolekcja i niezwykły dar. "To skarby narodowe - dowody istnienia państwa polskiego, polskiej siły i tradycji" - mowił szef resortu kultury.
Na Zamek Królewski trafi zbiór starych map, planów, atlasów i widoków polskich miast. Do Warszawy powrócą również, między innymi, dokumenty podpisane przez królów Polski począwszy od Kazimierza Wielkiego, rękopisy utworów i listy Mickiewicza, Norwida, Gombrowicza, Chopina.
Dyrektor Zamku Królewskiego profesor Andrzej Rottermund poinformował, że zbiór znajdzie swoje miejsce w Bibliotece Królewskiej. Ze względu na kruchość materiału jakim jest papier kolekcja będzie pokazywana przede wszystkim na wystawach czasowych. Cały czas będzie jednak dostępna dla naukowców, w tym przede wszystkim historyków.
Część zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego już raz była pokazywana na Zamku Królewskim - w 2002 roku na wystawie "Imago Poloniae". Kolekcjoner przekazał już w 1998 roku zbiór map z terenu Pomorza Uniwersytetowi Szczecińskiemu, a w 2002 roku podarował wrocławskiej Bibliotece Ossolineum ponad 200 map Śląska.