"WA" to japońska idea oznaczająca stan harmonii we wszystkich dziedzinach życia.
Na wystawie zgromadzono ponad 150 przedmiotów codziennego użytku, zaprojektowanych w ostatnich latach przez znanych japońskich projektantów - od kubków po modele superszybkich pociągów szinkansen.
Kolekcja jest podzielona na 12 kategorii - m.in. artykuły dla domu, zabawki, ubrania i dodatki, pojazdy, torby i opakowania - i ułożona według sześciu słów-kluczy: uroczy (kawaii), niepowtarzalny (kurafuto), finezyjny (kime), zmysłowy w dotyku (tezawari), minimalistyczny (minimaru), przemyślany (kokorokubari).
„Chodzi o wzbudzenie przywiązania do przedmiotu”
Specyfika tego designu leży w przywiązywaniu przez Japończyków wyjątkowej wagi do ducha harmonii. Mamy tu jednak do czynienia z harmonizowaniem rzeczy pozornie sprzecznych i nie pasujących do siebie - łączeniem sztucznego z naturalnym, rzemiosła z przemysłem, lokalnego z globalnym, japońskiego z zachodnim, uczucia z rozumem, przyjemnego z użytecznym. W ten sposób powstaje zupełnie nowa wartość" - tłumaczył kurator wystawy Shu Hagiwara.
Kurator zobrazował to na przykładzie kilku eksponatów. Jednym z nich jest urządzenie AGD do gotowania ryżu, połączenie tradycyjnego kształtu z nowoczesną techniką. Z kolei komplet bambusowych sztućców, w skład których wchodzą zarówno pałeczki, jak i noże, widelce oraz łyżki, odzwierciedla połączenie kuchni japońskiej i europejskiej.
Innym ciekawym przykładem japońskiego designu są kolorowe gumki recepturki, które nieużywane układają się w kształt różnych zwierzątek. "Chodzi o wzbudzenie przywiązania. W dawnej Japonii uważano, że w każdym przedmiocie może zamieszkiwać bóstwo, dlatego każdy przedmiot wart jest naszej uwagi i przywiązania" - powiedział Hagiwara.
Wystawa potrwa do 28 marca, można ją zwiedzać za darmo. Jej organizatorem jest Japan Foundation. Przed Polską ekspozycja była pokazywana w Paryżu, Budapeszcie i Essen.
ag, PAP, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)