Kultura

Sztuka migrującej Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 13:40
Berlińska wystawa "Polska-Niemcy.1000 lat" oraz "Emigracyjna sztuka estońska 1945 1991" w Tallinie.
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" opowiedzieliśmy o przygotowaniach do wystawy "Polska-Niemcy. 1000 lat", na której zostanie zaprezentowanych blisko 800 obiektów, dzieł sztuki i dokumentów. Wystawa zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku w Martin-Gropius-Bau w Berlinie - jednym z najbardziej prestiżowych miejsc wystawienniczych w Europie. Projekt przygotowany z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej realizowany jest przez Zamek Królewski w Warszawie i Martin-Gropius-Bau. Pomysłodawcą wystawy jest Anda Rottenberg.

Wystawa "Polska-Niemcy. 1000 lat" zajmie 20 sal o łącznej powierzchni 3200 metrów kwadratowych. Wystawa będzie prezentowana do 9 stycznia 2012 roku (resort kultury rozważa także pokazanie później ekspozycji w Krakowie). Nad merytoryczną częścią wystawy czuwa polsko-niemiecka Rada Programowo-Naukowa, której przewodniczy profesor Władysław Bartoszewski. Monika Skarżyńska rozmawiała o przygotowaniach z Gereonem Sievernichem - dyrektorem muzeum w Berlinie.

Aby opowiedzieć o drugiej wystawie, udaliśmy się do Tallina. "Emigracyjna sztuka estońska 1945 1991" - taki tytuł nosi największa w tym sezonie ekspozycja w Muzeum Sztuki KUMU. Jest to prezentacja 250 prac artystów, którzy tworzyli głównie w Szwecji, Kanadzie i USA. Przygotowanie wystawy zajęło kuratorom kilka lat, ale - jak przyznaje jedna z nich, Kersti Koll - opłaciło się. Wiele nazwisk, dotychczas nieznanych estońskiej publiczności, zaczęło funkcjonować w świadomości społecznej, a sama wystawa jest przedsięwzięciem pionierskim.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij "Gereon Sievernich..." oraz "O wystawie Emigracyjna sztuka..." w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

NN, czyli Niedenthal nieznany

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 16:31
Fotograf wielkich wydarzeń politycznych i społecznych, równie chętnie robił zdjęcia zwykłej, szarej codzienności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i George Sand na bloku mieszkalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 14:00
Chopin i George Sand, rozdzieleni na obrazie Delacroix, odnaleźli się na muralu w środku gdańskiego osiedla. I do tego wyznają sobie miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w Ameryce - 400 lat?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:00
Podróżowali przez Atlantyk gnani gorączką złota i marzeniami o wolności. 100 fotografii w Łazienkach Królewskich w Warszawie prezentuje losy Polaków w Ameryce.
rozwiń zwiń