Kultura

Refleksja przez zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 13:56
Nagrobki na komputerowej klawiaturze, rzeźbę z ołówków i galerię sztuki w pudełku po makaronie można oglądać na nowej wystawie w warszawskim CSW.

Wystawa "Jak trwoga to trwoga" jest pierwszą tak wielowątkową prezentacją twórczości Piotra Pardy w Polsce.

Tematowi przewodniemu ekspozycji - trwodze - towarzyszy niekiedy gąbka do naczyń lub pudełko po makaronie. W prezentowanych na wystawie fotografiach, rzeźbach i instalacjach w nieoczekiwany sposób zostały ze sobą zestawione rozmaite przestrzenie i przedmioty. W świecie kreowanym przez Pardę klawisz komputera jest nagrobkiem, wysłanie przez artystę do amerykańskich muzeów sklejanych modeli samolotów staje się atakiem na te instytucje, a kartonowe opakowanie mieści w sobie galerię dzieł sztuki czy pokój przesłuchań.

-Takie zaskakujące połączenia budzą w odbiorcy skrajne odczucia - poważne i radosne - tłumaczył autor wystawy Piotr Parda.

Artysta tworzy inne wyobrażenie o rzeczywistości i kształtuje nowe spojrzenie na nią, wywołując refleksję poprzez zaskoczenie. Prace artysty podejmują temat poważny, jednak o tytułowej "trwodze" Parda opowiada w zabawny sposób.

-Patrząc na rzeźbę czy fotografię najpierw można pomyśleć o niej poważnie, a potem się uśmiechnąć albo na odwrót. Humor jest bardzo ważną częścią tej wystawy - powiedział artysta.

Odwiedzających ekspozycję wita napis "Cisza zabija" i zapisany gotycką kursywą tytuł wystawy "Jak trwoga to trwoga", która jest prezentowana w piwnicach Zamku Ujazdowskiego.

-Już na początku skrajne wrażenia wywołuje tytuł wystawy - mówił Parda. 

Z jednej strony odwołuje się on do negatywnych odczuć, z drugiej jest zabawną tautologią, stanowiącą przekształcenie ludowego powiedzenia "Jak trwoga to do Boga".

Piotr Parda jest malarzem, fotografem i performerem. Swoje prace wystawia najczęściej w Stanach Zjednoczonych. Realizowana pod kierunkiem Ewy Gorządek wystawa "Jak trwoga to trwoga" jest pierwszą wielowątkową ekspozycją prac Pardy w Polsce. Artysta w 2000 roku otrzymał dyplom poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rok później zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako wykładowca na Boston Architectural College.

Wystawę można oglądać do 26 grudnia w warszawskim CSW.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tropiki i rentgeny - nowe wystawy w CSW

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:00
Sztuka inspirowana Afryką - "Tropikalny Gotyk" i eksperymenty z rentgenem - "Moje Małe Katastrofy" - to dwie nowe ekspozycje w CSW w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakiej przestrzeni potrzebuje dziś artysta?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 11:14
Betonowy szezlong, fotel inspirowany łóżkiem polowym, krzesło reżyserskie z toczonymi bokami i haftowanym motywem ludowym - te i wiele innych mebli można oglądać od piątku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej w ramach wystawy "Rooted Design for Routed Living".
rozwiń zwiń