Kultura

Murale z nutą nostalgii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 14:15
Reklamowe malowidła ścienne z epoki PRL-u powoli znikają z naszych ulic. O ich roli można podyskutować w MSN w Warszawie.

Śladom społeczeństwa konsumpcyjnego doby PRL-u poświęcone będzie spotkanie "Reklama i konsumpcja w PRL", które odbędzie się 26 stycznia, o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W dyskusji udział wezmą: Anna Brzezińska-Czerska, inicjatorka portalu internetowego dokumentującego stare freski i neony reklamowe, artysta Dominik Lejman, współautor projektu "Best Before" oraz Bartosz Stępień, autor książki "Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u" i twórca strony internetowej, prezentującej wielkie kolorowe reklamy znajdujące się na ścianach łódzkich kamienic.

W latach siedemdziesiątych ściany polskich budynków pokrywane były monumentalnymi freskami reklamowymi. Część z nich służyła zwykłej konsumenckiej reklamie, inne niosły treści propagandowe. Dziś, znikające świadectwa zeszłej epoki cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy kultury wizualnej i artystów. Na rynku księgarskim odnajdujemy coraz więcej publikacji dokumentujących ich istnienie.

Fundacja Bęc Zmiana postanowiła zapytać warszawiaków, a tym samym podjęła się próby odpowiedzi na pytania: Z czego wynika wzmożone zainteresowanie tymi pozostałościami epoki Edwarda Gierka? Co murale i freski mogą wzbudzać dziś poza nostalgią? Czy w przestrzeni współczesnych miast jest jeszcze miejsce na reklamy społeczne i edukacyjne?

Dyskusje poprowadzi Miesto (kolektyw vlep[v]net), a słowo wstępne wygłosi Tomasz Fudala, historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teren Kultura 1.12.2010 - Włodzimierz Borowski w MSN w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 19:50
Dzisiaj pójdziemy śladami polskiej neoawangardy. A to dlatego, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie postanowiło przypomnieć postać jednego z najoryginalniejszych polskich artystów - Włodzimierza Borowskiego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyny taki Zamek

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 08:55
Ziemowit Koźmiński (wicedyrektor Zamku Królewskiego): To nie władze państwowe odbudowały Zamek Królewski tylko niezwykłe poświęcenie społeczeństwa.
rozwiń zwiń