Autorem wystawy "Wszystko Gra" jest Michael Bradke, niemiecki muzyk i pedagog. - To także muzyk i jazzman, który w czasie studiów zaangażował się w edukacje muzyczną. Od ponad 20 lat samodzielnie buduje eksponaty, które opowiadają o muzyce. W Centrum jest blisko 20 jego instrumentów. Czasem są one zaskakująco proste, a czasem wyglądają niesamowicie – mówiła Barbara Domaradzka w "Sobocie z radiową Jedynką".
Dźwiękowe mikroskopy Michaela Bradke pozwalają usłyszeć przedmioty na co dzień milczące, jak krajalnica do jajek. - Jest to instrument odpowiednio zmodyfikowany i podłączony do głośników, żeby lepiej wydobyć dźwięk. Ale jego bazą jest doskonale znana nam krajalnica, na której sami w kuchni możemy zagrać – opowiadała opiekunka wystawy.
Ekspozycja jest w pełni internaktywna. - We wszystko można uderzać, trącać, przekręcać, można dotykać, stukać, dmuchać, śmiać się i śpiewać – zachęcała Barbara Domaradzka.
Jednym z ciekawszych eksponatów jest butelkopiano. – To 12 butelek różnej wielkości i pojemności, wypełnionych odpowiednio wodą. Obok tego instrumentu są kafelki, na których też można pograć – wyliczała opiekunka wystawy. "Wszystko Gra” w Centrum Nauki Kopernik można oglądać do 17 marca 2013 roku.
Jak brzmią patyczki do lodów, jak gra butelkopiano, co można zrobić mając "radio w gębie” i jak słychać oklaski w wersji Jasia Fasoli? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji. Jest też spora kolekcja przedziwnych dźwięków! Zapraszamy do wsłuchiwania się.
Rozmawiała Karolina Rożej.
ei