Kultura

Wystawa gotyckich i wczesnonowożytnych kafli w Będzinie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 10:50
Gotyckie i wczesnonowożytne kafle, pochodzące z wykopalisk archeologicznych, prowadzonych głównie na zamkach i w dawnych ośrodkach miejskich, będzie można oglądać w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Wernisaż wystawy 4 października.
Pałac Mieroszewskich (Gzichów)- siedziba Muzeum Zagłębia
Pałac Mieroszewskich (Gzichów)- siedziba Muzeum ZagłębiaFoto: wikipedia/cc/Ewkaa

Komisarzem wystawy pt."Między sztuką a rzemiosłem. Gotyckie i wczesnonowożytne kafle z terenu Górnego Śląska i Zachodniej Małopolski" jest Aleksandra Rogaczewska - archeolog z Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Kafle pochodzą z wykopalisk archeologicznych, prowadzonych głównie na zamkach i we wczesnych ośrodkach miejskich. Wykonane z tak kruchego materiału jak glina, niejednokrotnie zachowały się w niewielkich fragmentach bądź są z nich starannie sklejone.
Chcąc zaprezentować na wystawie całe bogactwo tematyki i stylów przedstawień, organizatorzy zdecydowali się pokazać nawet niewielkie fragmenty kafli, jeśli tylko zawierały czytelne obrazy i wzory. Eksponaty różnią się także stylem przedstawień, od dość nieporadnych, po wykonane z dużą dozą artyzmu, zależnie od ośrodka, w którym powstała matryca bądź osobistych uzdolnień rzemieślnika.

Wśród eksponatów, jakie będziemy mogli podziwiać na wystawie znalazły się uważane za najstarsze kafle garnkowe i miskowe oraz reprezentowane najliczniej kafle płytowe. Przedstawiają one m.in. postacie i sceny biblijne, charakterystycznych przedstawicieli ówczesnego społeczeństwa (biskup, rycerz, giermek, dworzanin), najróżniejsze ornamenty, a także przedstawienia zwierząt, herby i napisy. Ekspozycję wzbogacać będą również kafle fryzowe czy zwieńczeniowe gotyckich pieców, nierzadko ażurowe.

PAP/ml



Zobacz więcej na temat: średniowiecze SZTUKA Będzin
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w obiektywie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 09:14
Na tę wystawę musieliśmy się kiedyś doczekać. Po kilku latach zbierania materiałów udało się - zapomniane, polskie fotografki zostały odkryte na nowo. Wszystko to dzięki wystawie "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", którą do 18 maja oglądać można w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń