Kultura

Lęk przed wolnością

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2009 11:00
Ingmar Villqist, jeden z najczęściej wystawianych na świecie polskich dramaturgów, specjalnie na zamówienie Teatru na Woli, napisał jednoaktówkę „Kompozycja w błękicie". Prapremierę spektaklu zaplanował na 28 marca.

 

Najpierw była „Kompozycja w słońcu”. Jednoaktówka opowiadająca kazirodczą relację brata i siostry, którzy w obawie przed światem, wychowywali dwójkę własnych dzieci. Było mrocznie, szaro, momentami pesymistycznie. Jeśli jednak pod takim tekstem widnieje nazwisko Villqista, wszystko staje się jasne. Wszystkie jednoaktówki jego autorstwa, mówiąc najprościej, są smutne. Jeszcze przed premierą spektaklu, łatwo domyślić się, że „Kompozycji w błękicie” będą towarzyszyły podobne emocje. Tym razem Ingmar Villqist  opowiada o toksycznej i relacji między matką a córką. Alke (Dorota Lulka), młoda kobieta, mieszka ze swoją  matką (Ewa Szykulska) w małym mieszkaniu. Obie prowadzą nieustanną walkę o wyniszczenie, przetrwanie, przeforsowanie swojego zdania. Męczą się. Żadna z nich nie potrafi jednak otworzyć drzwi i wyjść z mieszkania. Jak powiedział Polskiemu Radiu Ingmar Villqist,jego zdaniem, źródłem takich zachowań jest strach ludzi przed wyborem wolności. „Lepiej być uwikłanym w jakieś relacje z mężem, żoną, przyjacielem, pracodawcą  niż samodzielnie dokonywać wyborów czy decydować o sobie. Wiele podobnych sytuacji wynika z przyzwyczajenia”- dodał reżyser.

 

Fragment spektaklu i rozmowa z reżyserem

 

 

'' Zdjęcie z próby (materiały prasowe)

Impulsem do napisanie historii przedstawionej w "Kompozycji w błękicie" były dla Ingmara Villqista sytuacje, których sam był świadkiem. Jak powiedział Polskiemu Radiu podobną relację oglądał w swoim dzieciństwie. „Taka trudna relacja istniała między moją babką i matką. Oczywiście nie była ona aż tak ekstremalna i artystycznie ukształtowana jak opisałem to w tekście, ale towarzyszyły jej równie silne emocje. Obserwowałem jak moja mama walczyła o swoją wolność i niezależność. Jej udało się to wywalczyć, ale mojej bohaterce niekoniecznie”- dodał reżyser.

Oprócz Ewy Szykulskiej i Doroty Lulki na scenie pojawi się także Marcin Troński.

Ingmar Villqist prapremierę spektaklu zaplanował na 28 marca 2009 na deskach Teatru na Woli. Kolejne spektakle odbędą się 29, 31 marca.

 (mz)

Ingmar Villqist
Chorzowianin, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk sztuki, dramatopisarz, reżyser, nauczyciel akademicki. W latach 1989-1994 dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, w latach 1994-2000 wicedyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w latach 1991-1997 wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w latach 1997-2004 wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie wykładowca w Wydziale Radia i Telewizji (Wydział Reżyserii i Operatorski) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2001-2006 etatowy reżyser w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od września 2008 roku Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Jest autorem takich dramatów jak:
„Kostka smalcu z bakaliami”, „Wernisaż”, „Oskar i Ruth”, „Lemury”, „Noc Helvera”, „Beztlenowce”, „Fantom”, „Bez tytułu”, „Cynkweiss”, „Entartete Kunst”, „Preparaty”, „Helmucik”, „Sprawa miasta Ellmit”, „Kompozycja w słońcu”, „Czarodziejka z Harlemu”, „Kompozycja w błękicie” oraz powieści „Archipelag Wysp Pingwinic” . Sztuki Ingmara Villqista zostały przetłumaczone m.in. na: niemiecki, angielski, francuski, włoski, szwedzki, czeski, słowacki, bułgarski, węgierski, chorwacki, ukraiński, litewski, estoński, hiszpański, kataloński, portugalski i rosyjski.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Grający tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 10:43
Po wspólnej pracy nad filmem „Tlen” Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew ponownie zdecydowali się na współpracę. Efekty będzie można poznać już 9 października w Teatrze na Woli, kiedy odbędzie się premiera spektaklu „Lipiec”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruch jest myślą

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2009 16:13
Teatry pantomimy z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski będzie można zobaczyć na 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu, który odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia w warszawskim Teatrze na Woli. Czym jest teatr pantomimy w jej najczystrzej formie, co jest najważniejsze w teatrze gestu w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnia aktor-mim oraz dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żonglując stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 15:48
"Ostatni Żyd w Europie" powraca do repertuaru Teatru na Woli. Wygraj podwójne zaproszenie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z pamiętnika lekarki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 15:08
Aktorka Alina Świdowska zdecydowała się opowiedzieć o piekle wojny, które przeżyła jej matka Adina Blady-Szwajger. Premiera monodramu "I więcej nic nie pamiętam" odbędzie się dziś wieczorem w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.
rozwiń zwiń