Kultura

Dramat namiętności

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 11:16
Prawda i kłamstwo, ludzkie słabości, silne emocje, nienasycony głód życia – to wszystko w nowym spektaklu TR Warszawa "Wiarołmni" w reżyserii Artura Urbańskiego, na podstawie dramatu Ingmara Bergmana.

"Wiarołomni" to dramat opisujący skomplikowane relacje pomiędzy trójką bohaterów uwikłanych w burzliwy związek. Jeden z bohaterów – „reżyser Bergman” – pisze scenariusz o rozpadzie małżeństwa. Pracuje z aktorką, która jest jednocześnie tworem jego wyobraźni. Dzięki takiemu pomysłowi narracyjnemu historia nabiera głębszego znaczenia – wkraczamy w świat starszego mężczyzny, który rozlicza się ze swoją przeszłością. Bohaterka staje się medium, przez które ujawnia się cały dramat, cała historia.

"Wiarołomni" są refleksją na temat mrocznej strony ludzkiej duszy. Dramat jest „anatomią zdrady”. Jej fenomen pokazany został w wielu aspektach: od spustoszenia w psychice dziecka „z rozbitego związku” po formalności prawne będące jej reperkusjami.

- Pretekstem do głębszego zastanowienia się nad Bergmanen, była dla mnie jego śmierć - mówi Artur Urbański. Pozostawił on po sobie niebywałą ilość tekstów, filmów. Trudno mi sobie wyobrazić, że spodobają się one komuś, kto nie zastanawia się nad swoim życiem, motywacjami swoich działań, czy relacjami z innymi ludźmi - dodaje reżyser.

W obsadzie: Maja Ostaszewska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Karolina Dafne Porcari, Redbad Klijnstra, Władysław Kowalski, Lech Łotocki, Adam Woronowicz, Aniela Nykowska / Lena Czaplicka.

Premiera spektaklu odbyła się 31 stycznia 2010. Kolejne spektakle zaplanowano na: 2,3, 4, 5, 6, 7 lutego.

( na podst. Wybieram Dwójkę, dn. 29 stycznia 2010)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lupa i młodzi twórcy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:20
Pod koniec 2009 roku Krystian Lupa zaprosił do swojego Laboratorium studentów reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Postawił im pewien warunek: „powinieneś znaleźć "ja", z którym sie utożsamiasz, które cię wciągnie w głąb albo może które cię udręczy, ujawni niechciane rejony. To "ja" jest tu bardzo ważne". Owocem kilkumiesięcznej pracy było kilka spektakli. Dwa z nich można oglądać w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Są to: „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” w reżys
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń